Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Webinarium „Możliwa identyfikacja dowódcy ŻZW Pawła Frenkla" z udziałem izraelskiego badacza Yossiego Suede

Webinarium „Możliwa identyfikacja dowódcy ŻZW Pawła Frenkla" z udziałem izraelskiego badacza Yossiego Suede
📅 Data: środa, 15 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na webinarium „Możliwa identyfikacja dowódcy ŻZW Pawła Frenkla" z udziałem izraelskiego badacza Yossiego Suede.

📆 środa 15 marca 2023 | godz. 18.00
📍 platforma ZOOM >> link

Postać Pawła Frenkla, dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego, była do niedawna prawie nieznana. Nie znaleziono żadnych dokumentów potwierdzających jego istnienie ani jego zdjęcia. Główne świadectwo złożone na jego temat przez Adama Halperina, członka Betaru z Warszawy, pozostawiło trudne pytania bez odpowiedzi.

♦️ W wyniku prac badawczych Centrum Dziedzictwa Menachema Begina w Jerozolimie nad ruchem rewizjonistycznym w czasie Holokaustu odnaleziono nieznane świadectwo wskazujące na tożsamość Pawła Frenkla. Z zeznań Jeremiasza Halperina, naczelnego dowódcy szkolenia ruchu Betar w Izraelu i diasporze wynika, że pierwotne imię tego dowódcy brzmiało Jakub Frenkiel – urodzony w 1911 r. w Białymstoku wybitny oficer Wojska Polskiego. Z pomocą Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Archiwum Wojska Polskiego udało się odnaleźć wiele ważnych szczegółów dotyczących Jakuba Frenkiela. Wydaje się, że dziś ta identyfikacja jest najbliższa i najbardziej prawdopodobna charakterowi dowódcy ŻZW.

◻️ O postaci Pawła, czy też Jakuba Frenkla opowie Yossi Suede, dyrektor ds. rozwoju treści w Centrum Dziedzictwa Menachema Begina w Jerozolimie. Jest doktorantem w zakresie historii Izraela na Uniwersytecie Bar-Ilan. W 30-minutowym wykładzie, któremu towarzyszy ciekawa i treściwa prezentacja fotograficzna, znajduje się również zdjęcie Jakuba Frenkiela jako oficera Wojska Polskiego.

♦️ Moderatorką webinarium będzie Maria Makarova z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Zapewniamy tłumaczenie z języka angielskiego na polski. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie z Yossim Suede wpisuje się w cykl comiesięcznych webinarów związanych tematyką z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, których organizatorem jest Muzeum Getta Warszawskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę