Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

KOBIETA Z PROWINCJI | Wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka | Kino polskie od nowa #3

KOBIETA Z PROWINCJI | Wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka | Kino polskie od nowa #3
📅 Data: czwartek, 23 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z muzyką Henryka Kuźniaka, który jest autorem muzyki do większości filmów Andrzeja Barańskiego i Juliusza Machulskiego, w tym do "Vabank" i "Seksmisja"!
Pokażemy film "Kobieta z prowincji" w reżyserii Andrzeja Barańskiego a po pokazie porozmawiamy z twórcami.

📍FINA, ul. Wałbrzyska 3/5 (metro Służew)
🔸18.00 - pokaz filmu
🔸19:30 - rozmowa filmoznawcy Michała Dondzika z kompozytorem - Henrykiem Kuźniakiem oraz reżyserem - Andrzejem Barańskim.
WSTĘP WOLNY
Wypełnij formularz i zapewnij sobie miejsce >> link

👉 Od 28 marca 2023 zapraszamy na portal Ninateka.pl, na którym pojawi się nagranie z naszymi gośćmi. Wraz z rozmową opublikujemy dwa inne filmy Andrzeja Barańskiego: "Warzywniak 360" i "Wypracowanie", które będą idealnym uzupełnieniem naszego spotkania.

🎥 𝐊𝐎𝐁𝐈𝐄𝐓𝐀 𝐙 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐈𝐍𝐂𝐉𝐈, reż. Andrzej Barański, Polska, 1984
Film podąża za monologiem bohaterki, opowiadającej własne życie. W kolejnych sekwencjach filmowa opowieść ze zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego cofa się w czasie aż do jej niemowlęctwa. W niespiesznym rytmie i z bardzo osobistej perspektywy bohaterka Ewy Dałkowskiej opowiada o najważniejszych jej zdaniem wydarzeniach, abstrahując od społecznej czy politycznej perspektywy, których nie rozumie. Nie ocenia też własnych wyborów, nie poddając ich tym samym żadnej refleksji czy ocenie, a jedynie przedstawiając jak było. To opowieść o życiu wypełnionym ciężką pracą i troską o utrzymanie siebie i dzieci, którym kieruje silna wiara oraz nie mniej silna miłość do syna i córki. Ten brak oceny wydaje się łączyć reżysera i bohaterkę. Barański również nie ocenia, pokazując tylko ludzki los.

👥 𝐇𝐄𝐍𝐑𝐘𝐊 𝐊𝐔𝐙́𝐍𝐈𝐀𝐊 – kompozytor filmowy, autor muzyki do większości filmów Andrzeja Barańskiego i Juliusza Machulskiego, w tym do Vabanku i Seksmisji. Przygodę z muzyką filmową rozpoczął, gdy w 1968 otrzymał stypendium Rządu Francuskiego na odbycie stażu w studio muzyki eksperymentalnej u Pierre’a Schaeffera w ORTF. Zrealizował tam film Wariacje obrazu i dźwięku (La vie, la mort, l’espoir), służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną. W 1987 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę za muzykę do filmów Vabank II, czyli riposta i Kobieta z prowincji. Gościnnie wykładał w Europejskiej Akademii Filmowej w Strasburgu (1989) oraz na Uniwersytecie Leonarda Da Vinci w Paryżu (1998).

👥 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉 𝐁𝐀𝐑𝐀𝐍́𝐒𝐊𝐈 – reżyser filmowy, autor filmów o polskiej prowincji, doceniających urodę przyrody, świat zabudowań i przedmiotów oraz samych bohaterów. Ciekawe, że inspiracją dla reżysera były utwory literackie: opowiadania Kornela Filipowicza (Dzień wielkiej ryby), Marii Kuncewiczowej (Dwa księżyce), Waldemara Siemińskiego (Niech cię odleci mara, Kobieta z prowincji), Stanisława Czycza (Nad rzeką, której nie ma), powieść Michała Choromańskiego (Horror w Wesołych Bagniskach) czy Edwarda Kozieła (Kramarz). Wyjątkami nieco odbiegającymi od tej reguły są dwa niezwykle udane obrazy: Tabu wg fińskiej powieści oraz Parę osób, mały czas wg wspomnień Jadwigi Stańczakowej, przyjaciółki Mirona Białoszewskiego. Barański niewątpliwie ma własny styl, rozpoznawalny już po kilku kadrach.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę