📅 Data: środa,
22 marca 2023
⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00
📌 Miejsce:
Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5 (
pokaż na mapie)
Szczegółowy opis poniżej ⬇️
𝐇𝐢𝐭𝐥𝐞𝐫 𝐢 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧 𝐧𝐚 𝐭𝐢𝐤-𝐭𝐨𝐤𝐮. 𝐓𝐨𝐭𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐫𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐩𝐚𝐠𝐚𝐧𝐝𝐚 𝐢 𝐧𝐨𝐰𝐨𝐜𝐳𝐞𝐬𝐧𝐞 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐚.
𝐏𝐨𝐤𝐚𝐳 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐮 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐢 𝐇𝐨𝐥𝐥𝐚𝐧𝐝 ❞𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚❞
Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu "Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku".
Wspólnie przemyślimy i przedyskutujemy społeczne, kulturowe i polityczne konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to temat niezwykle ważny i aktualny.
Kolejna, szósta już debata odbywać się będzie pod tytułem: Hitler i Putin na tik-toku. Totalitarna propaganda i nowoczesne media.
📅 𝟮𝟮 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝟐𝟎𝟐𝟑
⏰ 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟖:𝟎𝟎
📍 𝐅𝐈𝐍𝐀, 𝐮𝐥. 𝐖𝐚ł𝐛𝐫𝐳𝐲𝐬𝐤𝐚 𝟑/𝟓, 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐚
🎫 Wstęp bezpłatny
Prosimy o rejestrację przez formularz >>
link
🎥 pokaz filmu „Europa Europa” reż. Agnieszka Holland, Francja, Niemcy, 1990
Tuż przed wybuchem II wojny światowej żydowska rodzina ucieka z nazistowskich Niemiec i osiedla się w Łodzi. Jednak spokój nie trwa długo. Aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem rodzice wysyłają Sally’ego i Davida na Wschód. Film, zgodnie z ideą Agnieszki Holland, utrzymany w konwencji powiastki filozoficznej z kilkoma zabawnymi komediowymi sytuacjami, opowiada o wojennych przygodach Sally’ego, który dostaje się kolejno pod panowanie dwóch totalitarnych systemów. Najpierw sowieckiego - w Grodnie jako członek komsomolskiej organizacji zostaje poddany komunistycznej indoktrynacji i z zapałem recytuje formułki o walce klas i "religii - opium dla Ludu". Potem hitlerowskiego - po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, dzięki znajomości języka niemieckiego i serii zbiegów okoliczności, pod przybranym imieniem Jupp, jako młody bohater wojenny zostaje wysłany do elitarnej szkoły w Niemczech, kształcącej przyszłe kadry państwowe.
👥 Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner, a jego gośćmi będą:
👤 𝐝𝐫 𝐡𝐚𝐛. 𝐊𝐨𝐧𝐫𝐚𝐝 𝐊𝐥𝐞𝐣𝐬𝐚 - profesor w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ; 2007-2009 prof. na Uni Tübingen. Doktorat (2005) i habilitacja (2015) poświęcone analizie filmów w aspekcie społeczno-politycznym. Redaktor tomów „Badanie widowni filmowej”, „Wokół zagadnień dystrybucji filmowej”, „Od edukacji filmowej do edukacji audiowizualnej”, „Der Polnische Film: von seinen Anfängen bis zur Gegenwart”. Kierownik projektów NCN: obecnie o rozpowszechnianiu filmów; w latach 2011-2015: „Współczesna HollyŁódź: badania lokalnej kultury produkcji i widowni” (w efekcie powstały artykuły w pismach indeksowanych na Scopus). Jest także promotorem dwóch doktoratów z kręgu badań dystrybucji filmów; oba projekty uzyskały granty Preludium (2019, 2020). W latach 2009-2011 – stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Dwukrotnie – stypendia FNP. W 2009 – nagroda im. B. Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej.
👤 𝐝𝐫 𝐈𝐚𝐧 𝐆𝐚𝐫𝐧𝐞𝐫 – historyk, analityk rosyjskiej kultury i propagandy wojennej. W swojej pracy zgłębia dwa zagadnienia: co napędza obsesję Rosji na punkcie wojny i dlaczego tak wielu Rosjan w przeszłości i obecnie uległo militaryzmowi? Jego publikacje i wywiady znalazły się na łamach: Washington Post, Rolling Stone, New York Times, Guardian, Globe & Mail, BBC, CBC, CTV, ABC, YLE, Radio Canada, Mashable, Dainik Bhaskar, VICE News, Times Radio i in.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach:
film
wykład
inne
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]