Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie

Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie
📅 Data: wtorek, 23 czerwca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza na wystawę "Historyczne więźby dachowe kościołów w Warszawie"

Wystawa prezentuje niezwykle interesujący, a z racji swojej lokalizacji – zazwyczaj niedostrzegany element dziedzictwa naszej kultury, jakim są historyczne więźby dachowe w obiektach sakralnych. Konstrukcje dachowe zabytkowych kościołów są często wspaniałymi przykładami tradycyjnego ciesielstwa lub dawnej myśli inżynierskiej, ustrojami doskonałymi pod względem technicznym, gdyż dostosowanymi do dużych dachów kościołów. Na terenie Warszawy w jej obecnych granicach administracyjnych na przestrzeni dziejów wzniesiono przeszło 80 budynków kościelnych. Wiele z nich obecnie już nie istnieje, większość ulegała też przekształceniom lub została zniszczona w czasie ostatniej wojny światowej. Wydawać by się więc mogło, że informacje o ich więźbach dachowych będą wyłącznie szczątkowe, a same historyczne konstrukcje zachowane jedynie w pojedynczych przykładach. Bliższe rozpoznanie tematu ukazało je jednak w zgoła odmiennym świetle. Okazało się, że zachowała się jednak spora część dawnych konstrukcji, jak również wiele informacji archiwalnych dających możliwość określenia układu i wyglądu dawnych ustrojów dachowych stosowanych w kościołach warszawskich od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne.

Mamy nadzieję że zrealizowana wystawa i związana z nią publikacja książkowa przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat historycznych konstrukcji dachowych w Polsce oraz upowszechnienia konieczności ochrony konserwatorskiej zachowanych jeszcze do chwili obecnej więźb, będących wspaniałymi przykładami naszego dziedzictwa kultury i techniki.

Wystawie będzie towarzyszyć publikacja książkowa opracowana na podstawie pracy naukowej wykonanej przez p. Macieja Warchoła w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy. Jest to pionierskie studium w skali kraju i fundamentalne dla Warszawy. Praca przedstawia wiele ciekawych przykładów historycznych konstrukcji dachowych (15 kościołów), które ocalały podczas 2 wojny światowej, w tym tak interesujące, jak kościoła karmelitów na Krakowskim Przedmieściu (XVII w.), Wizytek (XVIII w.) czy też św. Jakuba na Tarchominie (XVIII w.).

Wystawa ma charakter popularyzatorski i towarzyszyć jej będzie ekspozycja w formie dwóch modeli przedstawiających konstrukcje więźb w kościołach warszawskich.

Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 23 czerwca 2015 roku o godz. 13:00 na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama