Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WARSZAWSKI RAP LAT 90. | Filip Kalinowski w Najlepszej!

WARSZAWSKI RAP LAT 90. | Filip Kalinowski w Najlepszej!
📅 Data: środa, 26 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Najlepsza Księgarnia, Cieszkowskiego 1/3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy Was na kolejne spotkanie z literaturą faktu. Tym razem będzie o... warszawskim rapie lat 90-tych! O reportażu "Niechciani, nielubiani" porozmawiamy z jego autorem Filipem Kalinowskim. Rozmowę poprowadzi Konrad Janczura, pisarz i krytyk literacki. Reportaż opublikowało Wydawnictwo Czarne.

Bądźcie z nami w księgarni oraz w czasie transmisji online na naszym fejsbuku. W trakcie wydarzenia kupicie książkę w promocyjnej cenie.

O książce:
"Brak pieniędzy, perspektyw; stres – sam wiesz, jak jest”. Rap to muzyka miejsc, ludzi i czasów, która jak żaden inny gatunek odbija szarą i niekiedy trudną rzeczywistość. Dlatego bezpańskie dzieci polskiej transformacji znalazły w rapie otuchę i świadomość, że są też inni, którzy widzą świat takim, jaki jest naprawdę. Autentyczność była bowiem w rapowym środowisku największą wartością, ostatecznym sprawdzianem tego, komu można wierzyć.
Filip Kalinowski niczym osiedlowy kronikarz prowadzi nas przez historię warszawskiego rapu lat dziewięćdziesiątych, pokazując, że to właśnie w tej muzyce jak w soczewce skupiło się wszystko, co na podwórka przyniosły pierwsze lata III RP. Zręcznie lawiruje między ciemną i jasną stroną stołecznego rapu, pisząc zarówno o tych, którzy spisywali kolejne strony „chuligańskiego raportu z osiedla”, jak i o tych, którzy spontanicznie i lekko bawili się słowem. Wszystko to na tle największych bolączek ostatniej dekady XX wieku – drapieżnego kapitalizmu, zorganizowanej przestępczości, epidemii brown sugar, policyjnych nadużyć i innych „osiedlowych akcji”.
Książka Kalinowskiego to pasjonująca podróż przez Warszawę lat dziewięćdziesiątych i opowieść o tych, którzy „niechciani, nielubiani” czuli się nie bez powodu, a swoją prawdę i bunt mogli wyrazić w rymach i bitach."

O autorze:
"Dziennikarz (pop)kulturowy, muzyk eksperymentalny, kolekcjoner płyt. Wieloletni redaktor muzyczny „Aktivista”. Publikował m.in. w „Exklusivie”, „newonce.paper”, „Estradzie i Studiu” czy „DJ Mag India”, na łamach „The Quietus” i poptown.eu. Stworzył publikacje towarzyszące wydaniu albumów Side One Ten czy Serce Jerzyka Krzyżyka, a jego teksty znaleźć można również na okładkach Kwiatostanu Błota czy Rulety 1988.
Współtworzył film dokumentalny o początkach polskiej muzyki elektronicznej Stay True Poland, opowiadał o polskiej scenie niezależnej w audycjach Inside Out i Scenery: Warsaw oraz trzymał pieczę nad muzyką do serialu Ultraviolet. Przez ponad dekadę grał w zespole kIRk i innych mniej lub bardziej efemerycznych składach improwizowanych.
Współorganizował festiwale muzyczne Plateaux i ŁDZ, a także wiele wydarzeń na warszawskiej scenie niezależnej. Stworzył startową playlistę newonce.radio, gdzie od ponad trzech lat prowadzi audycję Za daleki odlot."

Do zobaczenia w księgarni!

Najlepsza Księgarnia
Cieszkowskiego 1/3
wejście od Słowackiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę