Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

100 razy SADYBA - wykład historyczny Mikołaja Krupy

100 razy SADYBA - wykład historyczny Mikołaja Krupy
📅 Data: czwartek, 11 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Od lat Sadybę charakteryzują zarówno rekordowe ceny nieruchomości, znane nazwiska oraz legendy i podania dotyczące jej przedwojennej estymy. 100 lat temu inwestorzy, którzy swój kapitał ulokowali w wizji wielkiego osiedla brodzili po kolana w błocie. Swoje projekty proponowali wybitni urbaniści i architekci, a parcele wykupywały setki mniej lub bardziej zamożnych ludzi ze wszystkich warstw społecznych.

Perspektywę sprzed wieku i dzisiejszą różni niemal wszystko, a jedynymi stałymi są fort i jezioro. Co zobaczyli Niemcy w 1915 roku, kiedy zdobywali czerniakowski fort, dlaczego nigdy nie zrealizowano planów z 1923, które ulice nigdy nie powstały i co po przedwojennym mieście-ogrodzie zostało do dzisiaj?

Z kolei powojenna Sadyba to sieć spółdzielni, które na najróżniejsze sposoby pozyskiwały materiały i ziemię. Ich historie piszą budynki, których wytrawny charakter do dzisiaj dzieli mieszkańców. W końcu, powojenna Sadyba to wielkie osiedle zaprojektowane przez prof. Halinę Skibniewską i Alinę Scholtz, którego wartość dopiero zyskuje na znaczeniu.

Sadyba to integralna część Warszawy, chociaż przez długie lata jechało się tam jak na przedmieścia. Na niej krzyżują się sanacyjne wątki II RP, wielkie plany Stefana Starzyńskiego, wojenne dramaty i ambitne eksperymenty. Z okazji 100-lecia osiedla zobaczmy, gdzie ma ono swoją genezę.

Wykład prowadzi Mikołaj Krupa, historyk sztuki, absolwent Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundator i prezes Zarządu Fundacji Gratia Artis. Redaktor naczelny magazynu Malkontent, twórca podcastów "O, to sztuka" i "Malkontent". Twórca popularnonaukowych filmów dotyczących historii Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧