Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Powrót zaginionego skarbu wg Pietera Breughla "Walka karnawału z postem"

Powrót zaginionego skarbu wg Pietera Breughla "Walka karnawału z postem"
📅 Data: środa, 14 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wraz z Fundacją Dziedzictwa Kultury Polskiej zapraszamy na wydarzenie w ramach Galerii Jednego Obiektu: „Powrót nieodnalezionego skarbu, czyli jak odtworzono krakowski obraz Pietera Breughla (młodszego) “Walka karnawału z postem””. Będzie to prezentacja znakomitego obrazu, którego… nie ma.

Kiedy w 1559 r. słynny flamandzki malarz Pieter Bruegel (starszy) zakończył malowanie swojego obrazu „Walka karnawału z postem”, nie spodziewał się zapewne, że jego dzieło trafi na sam szczyt nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale i… potencjał ekonomiczny. Wielowątkowy, pełen symboliki i różnorakich znaczeń obraz powstał jako odpowiedź autora na kontrowersje w postrzeganiu świata, które z całą ostrością uwidoczniły się w konfrontacji pomiędzy XVI-wiecznym katolicyzmem, rodzącą się reformacją a dochodzącym do głosu renesansowym humanizmem. Dylematy epoki były mocno powiązane z ówczesna polityką i obyczajowością. Ta skomplikowana rzeczywistość stała się dla artysty źródłem inspiracji przy tworzeniu obrazu. Gotowe dzieło wzbudziło zachwyt cesarza Rudolfa II Habsburga, który polecił zakupić je od malarza i finalnie obraz trafił do cesarskiego skarbca.Zainteresowanie samego cesarza doskonale pokazuje, jak bardzo cenione było malarstwo Brueghla, a rosnący z biegiem czasu popyt na jego obrazy wydaje się być wymiernym dowodem na rangę jego twórczości.

Artysta zmarł w 1569 roku. Jego dwaj synowie, Pieter i Jan, poszli w ślady ojca i również zostali malarzami. Pieter Breughel (młodszy) otworzył w Antwerpii pracownię, która w dużej mierze specjalizowała się w tworzeniu kopii dzieł znakomitego rodzica. Jedną z takich kopii była właśnie „Walka karnawału z postem”. Obraz z biegiem czasu stał się własnością hrabiego Stanisława Ursyna Rusieckiego, który w latach 30-tych XX wieku przekazał go, już jako cenny zabytek, do Muzeum Narodowego w Krakowie. W czasie II wojny światowej obraz został skradziony. Jego dalsze losy są nieznane i, podobnie jak wiele innych dzieł, figuruje na liście strat wojennych.

Odtworzenie obrazu „Walka karnawału z postem” stało się jednym z ważnych elementów projektu realizowanego przez Fundację „Dziedzictwa kultury polskiej”. Projekt ten zakłada rekonstrukcję utraconych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki pochodzących z polskich zbiorów oraz pokazanie ich jak najszerszej publiczności, np. na wystawach, a docelowo w jakimś specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. W projekcie biorą udział artyści z Polski i z zagranicy. Z założenia wymiary obrazów mają być zbliżone do pierwowzorów, ale nigdy identyczne. Fundacja współpracuje z artystami wyspecjalizowanymi w reprodukowaniu dzieł sztuki oraz konserwatorami dzieł sztuki. Kopie wykonywane są przy zastosowaniu dawnych technik, jakich użyto do stworzenia oryginałów. Poprzez swoje działania Fundacja pragnie poszerzać wiedzę społeczną o utraconych obiektach oraz o ich autorach. Zamierza zwrócić uwagę ludzi na wartość sztuk pięknych oraz na ogromne dziedzictwo narodowe, jakie utraciła Polska.

14 czerwca 2023 (środa), godz. 14.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę