Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

O istocie przytulania

O istocie przytulania
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 01 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 0:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 10 września 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, różne lokalizacje w kilku dzielnicach :) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


1 września wystawa jest dostępna w przestrzeni Venture Cafe w budynku Varso Place przy Chmielnej 73.
2-3 września będzie w kinie Luna
4 września w restauracji Francuska 30
6 września w restauracji Mech przy ul. Francuskiej 45
8, 9, 10 września w BAZA przy Marszałkowskiej 28
---

Wędrujący totem zachęca do przytulania mieszkańców Warszawy!

Czy przytulenie ma moc przekraczania granic wieku, kultury i języka? Przekonacie się sami już niebawem! “O istocie przytulania” to wystawa prac artystycznych, która 28 sierpnia zacznie krążyć po Warszawie, zachęcając do przytulenia … dywanowego totemu!

Przytulenie to gest niezwykle prosty, a zarazem w swej zwykłości, szalenie głęboki. Czasem trudno „ubrać w słowa” emocje, a objęcie drugiej osoby okazuje się być świetną dla tego zabiegu alternatywą. To forma czułości, uniwersalna praktycznie we wszystkich kulturach.

Pewna psychoterapeutka, Virginia Satir, zasugerowała kiedyś, że: „potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby przetrwać; ośmiu uścisków dziennie do prawidłowego funkcjonowania; 12 uścisków dziennie dla zapewnienia rozwoju” i choć żadne z tych liczb nie zostały poparte przez badania naukowe, przytulanie już od narodzin jest istotnym elementem języka niewerbalnego człowieka. Dlaczego więc o nim zapominamy?

- W mojej ocenie problem leży w tempie życia, które sami sobie narzucamy. Zatracamy się w codzienności, zapominając o drobnych gestach, które mają wielką siłę. Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na prostotę, która może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie każdego z nas - mówi Magdalena Malinowska, prezeska fundacji Malachite Minds organizatorka projektu „O istocie przytulania”.

- Cenię niekonwencjonalne pomysły. Sztuka, podobnie jak gest przytulenia, jest świetnym narzędziem do wyrażenia tego, co jest trudne do nazwania wprost. Tworząc koncepcję wędrującej wystawy, zastanawiałam się, w jaki sposób zwiększyć jej widoczność. Wystarczyło wykonać jeden telefon i okazało się, że kolejne kreatywne dusze dołożyły coś od siebie - dodaje Malinowska.

Monika Wątroba i Kacper Osyda - para prywatnie i dywanowo. Pod marką DywanPol tworzą ręcznie tkane dywany.

- Nie było żadnych wątpliwości. Gdy tylko usłyszeliśmy o idei akcji, wiedzieliśmy, że chcemy wziąć w niej udział i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Temat walki z depresją jest nam bliski i wierzymy, że nagłaśniając go, można pomóc wielu osobom. Wpadliśmy na pomysł puszystego, dywanowego totemu. Nie będzie to praca, którą można tylko oglądać – chcemy zachęcić ludzi do interakcji i przytulania się do niej. W efekcie będzie można poczuć jego miękkość i ciepło – jak podczas obejmowania bliskiej osoby! - tłumaczą artyści.

Dywan jako symbol będzie wykorzystywany podczas różnego typu akcji prowadzonych przez fundację Malachite Minds. Natomiast wystawa „O istocie przytulania” składa się z 4 plakatów pokazujących przytulenie w różnych wariacjach. Ich autorką jest Marta Jagodzińska używająca pseudonimu jagodowe.Illo, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która najlepiej odnajduje się w ilustracjach postaci.

- Źródłem inspiracji były zwierzęta. Przytulanie dla nich jest zupełnie platoniczne i przytulać się może pies z psem, kot z psem, itd. W naszej kulturze przytulanie kojarzy się bardzo intymnie, a moim zdaniem wcale tak nie musi być. Moim celem było pokazanie, że możemy po prostu objąć drugą osobę i tym drobnym gestem utwierdzić ją w przekonaniu, że może na nas polegać, dając jej jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. – stwierdza Marta Jagodzińska.

Wszystkie prace zostaną poddane licytacji za pośrednictwem portalu Allegro Charytatywni, a zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji celów statutowych Fundacji Malachite Minds, która jako pierwsza w Polsce zajmuje się recyklingiem włosów i sierści.

Wystawa będzie krążyć po Warszawie aż do Światowego Dnia Prewencji Samobójstw, który ma miejsce 10 września. Prezentacja stanowi jednocześnie preludium premiery materiału wideo przygotowanego z tej okazji przez uczestników projektu „Beyond the Surface”, opartego na ruchu wypracowanym podczas zajęć z tańca intuicyjnego, poprowadzonych pod okiem tancerki i choreografki, Małgorzaty Barteckiej.

Za nagranie odpowiedzialna jest Ewelina Dunowska, a jego efekty będziecie mogli oglądać na YouTube fundacji Malachite Minds oraz w trakcie spotu reklamowego w kinie Luna. Premiera przewidziana jest na 8 września.

Fundacja Malachite Minds została powołana 23 lutego 2023 roku, w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, aby zachęcać ludzi do działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego w zamian za wspieranie ich zdrowia psychicznego. W myśl słów, „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu”, chcemy pokazać ludziom, że troszcząc się o naturę, zadbaMY również o siebie. Misją Fundacji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia i ekologii.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę