Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy „Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891–1951)” i promocja albumu grafiki

Wernisaż wystawy „Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891–1951)” i promocja albumu grafiki
📅 Data: wtorek, 26 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Stefana Jaracza 8 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wystawa ’Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891–1951)’
26 września – 30 listopada 2023
Fundacja Art & Modern, Warszawa, ul. Jaracza 8
wernisaż wystawy i promocja albumu graficznego "Józef Hecht. Arka Noego/Atlas": 26 września, godz. 18:00
Współorganizatorzy wydarzenia: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Wejman Gallery
Patronat honorowy: Muzeum POLIN
Partner wystawy: Fundacja PZU.

Dlaczego zapomniano o Józefie Hechcie?
Urodzony w Łodzi syn żydowskiego kupca tekstylnego, wykształcony w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, władający kilkoma europejskimi językami Józef Hecht był malarzem, który wskrzesił w nowoczesnej formie miedzioryt – jedną z najstarszych i najtrudniejszych technik graficznych. Po zawierusze I wojny światowej, którą przetrwał w Skandynawii, włączył się w artystyczny ferwor paryskiego Montparnasse’u lat dwudziestych, gdzie osiągnął uznanie jako wybitny grafik – wirtuoz rylca.
Hecht przyczynił się do założenia, wspólnie z przyjacielem i uczniem Brytyjczykiem Stanleyem Williamem Hayterem, słynnego Atelier 17, działającego w Paryżu (1927–1939) i Nowym Jorku (1940–1955). Pracowali w nim i eksperymentowali m.in. Max Ernst, Óscar Dominiquez, Yves Tanguy, Maria Helena Vieira da Silva, Wassily Kandinsky, Joan Miró, Louise Bourgeois, Willem de Kooning, Mark Rothko, Andy Warhol i wielu innych twórców.
Artysta obracał się w międzynarodowym kręgu École de Paris, utrzymywał kontakty i przyjaźnił się z najwybitniejszymi plastykami i literatami swej epoki. Pozostawał jednak skoncentrowany na własnej wizji i drodze. Jego prace olśniewają świeżym spojrzeniem, indywidualnym stylem, wyrafinowaniem i erudycją w perfekcyjnej warsztatowo grafice, żywiołowością natury i barwy w malarstwie, subtelnością i elegancją w rzeźbie.
Na wystawie ’Zapomniany mistrz...’ zaprezentowany zostanie wybór najlepszych dzieł Hechta – obrazów olejnych, grafik i rzeźb – ukazujących pejzaże Północy i Południa Europy oraz nietuzinkowe wizerunki zwierząt. Celem ekspozycji jest przypomnienie tego wybitnego artysty i jego twórczości w Polsce, a także zapowiedź większych, sproblematyzowanych wystaw zaplanowanych już na kolejne lata.

Album graficzny "Józef Hecht. Arka Noego/Atlas"
To reprint dwóch najwcześniejszych tek graficznych Hechta wykonanych w miedziorycie i wydanych pierwotnie w Paryżu: ’Arki Noego’ (1926) i ’Atlasu’ (1928). Publikacja zawiera także esej Katarzyny Kulpińskiej na temat twórczości Hechta oraz rozbudowane komentarze do każdej z plansz graficznych. Album jest wydaniem kolekcjonerskim, wydrukowanym ze szczególną starannością na wysokiej jakości papierze Munken Pure Rough.
Współwydawcą albumu jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".

Partnerzy projektu: Uniwersytet Łódzki, Muzeum Miasta Łodzi, Musée du Dessin et de l’Estampe Originale w Gravelines, Dolan/Maxwell Gallery, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Mistrz mistrzów. Wystawa i katalog twórczości Józefa Hechta (1891-1951)” oraz „Józef Hecht – wybitny twórca modernistycznej grafiki warsztatowej. Teki Arka Noego i Atlas”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧