Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Podróż do Ameryki Południowej – spotkanie z Mirosławem Olszyckim / klub dyskusyjny

Podróż do Ameryki Południowej – spotkanie z Mirosławem Olszyckim / klub dyskusyjny
📅 Data: środa, 6 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🟢 Film Mirosława Olszyckiego „Ziemia Czerwonych Drzew” to nieoceniona opowieść o Polakach w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Chile. Autor przeprowadził rozmowy, wywiady, stawiał pytania, zwłaszcza osobom starszym, o rodaków, którzy pracowali z dala od Polski na obcej ziemi. Zamieścił w filmie historię ludzi, którzy opuścili ojczyznę, albo do niej nie wrócili. Uratował w ten sposób historię naszych rodaków, którzy zabraliby ze sobą na drugi świat nieoceniony skarb, którego twórcami byli oni sami, a którą autor zebrał i zamieścił w swoim filmie. I to jest największą wartością „Ziemi Czerwonych Drzew” – zachowanie wspaniałych „dziejów” naszych rodaków.

🎥 „Ziemia Czerwonych Drzew”, reż. Mirosław Olszycki, 55’
🟠 Film „Kontynent Nadziei” ukazuje heroiczną walkę o przetrwanie ludzi, którzy z różnych powodów musieli emigrować z ziem polskich do krajów Ameryki Południowej. Twórcy dokumentu sięgnęli po archiwalne zdjęcia i filmy z najważniejszych okresów polskiej państwowości. Ich uzupełnieniem są wywiady z potomkami polskich imigrantów mieszkającymi obecnie w Argentynie i Brazylii oraz wypowiedzi osób z Polski, które zajmują się problematyką emigracji. Wiele z pokazanych nagrań wcześniej nigdy nie było upublicznionych, co jest ogromną wartością filmu. Na przestrzeni wieków emigracja z ziem polskich do Ameryki Południowej objęła kilkaset tysięcy osób. Polacy emigrowali za ziemią, chlebem i wolnością, a historia tej emigracji jest najczęściej historią wielkiego wysiłku, bardzo ciężkiej pracy, niezwykłych wyrzeczeń, bólu, śmierci, przystosowywania się do niezwykle ciężkich warunków geograficznych, klimatycznych, adaptowania się w środowisku całkowicie obcym i niezrozumiałym.
🟡 W filmie wystąpili: Maria Konert (Argentyna), Rosita Eier (Argentyna), Amelia Senejsko (Argentyna), Maria Ciupalska (Argentyna), Teresa Uzarowicz (Argentyna), Amanda Szychowski (Argentyna), Marcelo Szychowski (Argentyna), Lolo Szychowski (Argentyna), Mafalda Sikora (Brazylia), Afonso Sikora (Brazylia) Michał Hełpa (Brazylia), Reimundo Karwowski (Brazylia), Adam Skrzypnik (Brazylia).

📽 „Kontynent Nadziei”, reż. Mirosław Olszycki, 70’
🔵 Mirosław Olszycki – absolwent wydziału reżyserii i wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, absolwent wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Swoje zainteresowania skupił na Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza na jej kolonialnej przeszłości oraz historii polskiej emigracji do Ameryki Południowej. Autor książkowych esejów i powieści historycznej (Bramy Szeolu, Meksyk. Szlakiem zdobywców, Ziemia Czerwonych Drzew), a także artykułów prasowych o tematyce podróżniczej i historycznej. Twórca telewizyjnego programu podróżniczego, współautor i autor filmów dokumentalnych. Od lat swój zawód związany z realizacją filmów łączy z pasją podróżowania tropem cywilizacji. Zrealizował między innymi tematyczne wyprawy filmowo- fotograficzne do Meksyku, Peru, Gwatemali, Hondurasu, Paragwaju, Ekwadoru, Boliwii, Chile, Brazylii, a w latach 2008–2009 brał udział w ekstremalnie trudnej, polsko- amerykańsko-peruwiańskiej wyprawie „Colca Condor”, która jako pierwsza na świecie zbadała ostatni dziewiczy, 20-kilometrowy odcinek Rio Colca w peruwiańskich Andach. Mirosław Olszycki jest także twórcą Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL.

🟣 Prowadzenie: Waldemar Czechowski – operator, reżyser dokumentalista, realizator filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży, animator kultury i współorganizator festiwali filmowych, a także warsztatów z filmu, fotografii i nowych mediów.

🔴 sala widowiskowa / wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę