Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KONCERT | Wielka Nieobecna: Wielka Synagoga na Tłomackiem

KONCERT | Wielka Nieobecna: Wielka Synagoga na Tłomackiem
📅 Data: wtorek, 15 sierpnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


✨ Zapraszamy na koncert, podczas którego usłyszycie prawykonanie utworu Agnieszki Stulgińskiej "Lechem We-Afar" oraz utwory z antologii Gerszona Efrosa.

📅 15 października, 18:00
🆓 bezpłatne wejściówki na bilety.polin.pl >> link

🕍 80 lat po wysadzeniu w powietrze jednej z najbardziej okazałych europejskich bożnic chcemy przypomnieć, czym była Wielka Synagoga na Tłomackiem w czasach swej świetności.
🕍 Miała ponad 2000 miejsc siedzących. Była nie tylko miejscem spotkań i modlitwy warszawskich Żydów, ale także miejscem koncertów. Śpiewał w niej wybitny chór, zatrudnieni byli światowej sławy kantorzy. Na ich występy przybywali tu zarówno wierzący, jak i niewierzący, Żydzi i Polacy – m.in. Ignacy Paderewski, premier Felicjan Sławoj-Składkowski czy Emil Młynarski. Zachowały się liczne relacje i dokumenty opisujące działalność wybitnego, blisko stuosobowego chóru, a także wzmianki o "potężnym brzmieniu organów".
🎹 Chociaż nie jest do końca jasne, czy w Synagodze na Tłomackiem faktycznie znajdował się instrument piszczałkowy, niewątpliwie jego niezwykłe możliwości brzmieniowe i wykonawcze inspirowały wszystkich muzyków związanych z tym miejscem.
🔥 Ostatni akord historii Wielkiej Synagogi wybrzmiał 16 maja 1943 roku, gdy wysadził ją w powietrze dowodzący likwidacją warszawskiego getta Jürgen Stroop, pisząc w raporcie do swoich mocodawców:
✍️ "Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler".
Podczas koncertu w Muzeum POLIN odwołujemy się jednak do początku historii Wielkiej Synagogi.

🎵 Dla upamiętnienia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy cenioną kompozytorkę młodego pokolenia – Agnieszkę Stulgińską. Tak powstał nowy utwór, skomponowany na instrumentarium z Wielkiej Synagogi, czyli chór i organy.
🎵 Kompozycja "Lechem We-Afar" zabrzmi po raz pierwszy w wykonaniu zespołu wokalnego Match Match pod kierunkiem Lilianny Krych oraz znakomitego organisty i badacza muzyki żydowskiej – Jakuba Stefka.
🎵 Przewodnikiem po muzycznym świecie przedwojennej muzyki synagogalnej będzie Gerszon Efros i jego wyjątkowa Antologia. Przybliży ją dla nas organista i badacz muzyki żydowskiej Jakub Stefek.

Program:
🎼 Gerszon Efros "Ot’cha Edroch"
🎼 Dawid Nowakowski "Y’hi rotzon"
🎼 Dawid Nowakowski "Adonoi adonoi"
🎼 Leo Low "Sisu v’sumchu"
🎼 Gerszon Efros "Haschivenu"
🎼 Louis Lewandowski "Sochati loch"
🎼 Jakub Weiss "Niech się ozwą dźwięczne tony"
🎼 Gerszon Efros "Pastorale hebraique" (organy solo)
🎼 Agnieszka Stulgińska "Lechem We-Afar" – prawykonanie.

🙏 Powstanie i prawykonanie utworu Agnieszki Stulgińskiej "Lechem We-Afar" zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

🙏 Partnerem koncertu jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧