Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy można napisać queerową historię Polski?

Czy można napisać queerową historię Polski?
📅 Data: wtorek, 14 listopada 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W 2017 roku Karol Radziszewski namalował Poczet. Cykl składa się z dwudziestu dwóch portretów queerowych osób żyjących na przestrzeni tysiąca lat, które zapisały się w historii Polski. Znajdziemy tu wczesnośredniowiecznego władcę, transpłciową pisarkę żyjącą w XIX wieku czy zmarłą zaledwie trzy lata temu uczoną i profesorkę. Są wśród sportretowanych osoby, o których, zdawałoby się, wiemy prawie wszystko i takie, o których nie wiemy prawie nic. Z pewnością w Poczcie nie znalazły się wszystkie osoby, które by na to zasługiwały, jednak każda ze sportretowanych przez Radziszewskiego musiałaby znaleźć się także w innych, bardziej obszernych i rozbudowanych queerowych polskich pocztach.

Poczet, chociaż to tylko wycinek queerowej historii Polski, jest kompleksową i fantazmatyczną próbą nieheteronormatywnego przepisania całej historii Polski. Poczet stawia nas także przed tytułowym pytaniem wykładu: czy można napisać queerową historię Polski?, jak również kolejnymi: kto ma prawo ją napisać?, dla kogo ją pisać?, w końcu: jak pisać queerową historię? Czy ktoś zdoła ją kiedyś napisać, skoro – jak powiada Heather Love – „queerowa historia jest zawsze lekcją z nieobecności”?

Wojciech Szymański, krytyk i historyk sztuki, kurator, autor i redaktor książek i katalogów. Kurator wystaw poświęconych queerowym historiom: Dziedzictwa w ramach Festiwalu Pomada (z Karolem Radziszewskim i Michałem Grzegorzkiem, 2017) i Ryszard Kisiel. Kruzing w Gdańskiej Galerii Miejskiej (z Karolem Radziszewskim, 2018). Kurator (z Joanną Warszą, 2022) wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas Przeczarowując świat w Pawilonie Polskim na 59. Biennale Sztuki w Wenecji. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧