Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Książka w teatrze | „Widma Białoszewskiego. Głos-Teatr-Trans”

Książka w teatrze | „Widma Białoszewskiego. Głos-Teatr-Trans”
📅 Data: środa, 24 stycznia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Karola Ludwika Agrykola 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


📚 Instytut Teatralny zaprasza 24 stycznia o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”, poświęcone książce „Widma Białoszewskiego. Głos-Teatr-Trans” Jacka Kopcińskiego.

Wstęp wolny.

📖 Książka „Widma Białoszewskiego. Głos-Teatr-Trans” jest zapisem wieloletniej przygody intelektualnej, której sprawcą był Miron Białoszewski „do słuchu” – poeta rejestrujący na taśmie utwory własne i poetów romantycznych, i niczym widmo ciągle obecny na zachowanych nagraniach.

Białoszewski po to nagrywał swoje wiersze i prozę, stwierdza autor, by zatrzymać siebie w poetyckim uniesieniu lub reporterskim porywie; kiedy poeta mówi przed mikrofonem czwartą część „Dziadów” czujemy, że tę romantyczną partyturę myśli, uczuć i przeżyć traktuje jako dzieło napisane specjalnie dla niego. Kopciński, znawca dramaturgii i teatru Białoszewskiego, bada te tajemnicze momenty transu akustycznego, wsłuchując się w głos poety. Wyjątkowa recytacja „Dziadów” wykonywanych solo przez Białoszewskiego brzmi w uszach Kopcińskiego jak zaklęcia współczesnego guślarza usiłującego wywołać z tekstu Mickiewicza widmo tego, co w nim samym sekretne i wyparte, a teraz powracające za sprawą akustycznego performansu.

Oprócz szkiców poświęconych nagraniom poety, jego stosunkowi do twórczości Mickiewicza i tradycji romantycznej, książka zawiera m.in. interpretację tajemniczego cyklu „Frywole”, będącego zapisem transgresyjnego doświadczenia z pogranicza życia i śmierci oraz opis opartego na tekstach Białoszewskiego spektaklu „Pudełko”, którego współautorem był Kopciński. Tom zamyka transkrypcja ścieżki dźwiękowej Gustawa zestawiona z tekstem dramatu Mickiewicza.

🎤 Rozmowę z autorem poprowadzi Marta Bukowiecka - literaturoznawczyni, dr IBL PAN, fragmenty książki i omawianych dzieł Mirona Białoszewskiego przeczyta Mariusz Bonaszewski.

👤 Jacek Kopciński
Historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny. Autor książek: „Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego” (1997), „Którędy do wyjścia? Szkice i rozmowy teatralne” (2002), „Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta” (2008), „Transformacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia” (2012/3), „Powrót Dziadów i inne szkice teatralne” (2016), „Wybudzanie. Dramat polski- interpretacje” (2018).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧