Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

POZA CZŁOWIEKIEM. Czytanie międzygatunkowe

POZA CZŁOWIEKIEM. Czytanie międzygatunkowe
📅 Data: czwartek, 8 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Koszykowa 34/50 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


POZA CZŁOWIEKIEM. CZYTANIE MIĘDZYGATUNKOWE

Rusza nowa seria spotkań dyskusyjnych „POZA CZŁOWIEKIEM. CZYTANIE MIĘDZYGATUNKOWE”, czyli kameralnych rozmów o ważnych tekstach literackich w kontekście krytyki ekologicznej, katastrofy klimatycznej i dialogu ze zwierzętami.

Spotykamy się, aby razem przyjrzeć się temu, co poza — poza wydeptanymi ścieżkami interpretacyjnymi, poza błędnymi przekonaniami na temat naszej relacji z naturą, poza człowiekiem! Czytamy, interpretujemy i pielęgnujemy świadomość świata, w którym człowiek jest tylko jednym z mieszkańców.

Udział w spotkaniach jest DARMOWY.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, a liczba miejsc jest ograniczona. Aby zgłosić swój udział wystarczy przesłać e-mail na adres: zapisy@kulturanieboli.pl, a następnie wypełnić formularz uczestnictwa. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 lutego.

Co miesiąc zbieramy się w kameralnej grupie, aby wspólnie pochylić się nad alternatywną interpretacją ważnych tekstów literackich i zastanowić się, gdzie w literaturze możemy szukać międzygatunkowych splotów. Do udziału spotkaniach zapraszamy szczególnie studentów i studentki, którzy chcą podyskutować w swobodnej atmosferze, a także wszystkich ciekawych.

Cykl II - luty-maj 2024

Kalendarz spotkań
1. Co widzą zwierzęta w zoo? Patryk Pufelski "Pawilon małych ssaków"
Czwartek, 8 luty, 18:00

2. Zwierzęta w wielkim mieście. Michał Książek "Atlas dziur i szczelin"
Wtorek, 5 marca, 18:00

3. Ludowa i wiejska historia zwierząt. Poezje - Małgorzata Lebda i Tadeusz Nowak
Czwartek, 4 kwietnia, 18:00

4. Nieludzkie metamorfozy. Joanna Bator "Ucieczka niedźwiedzicy".
Wtorek, 7 maja, 18:00

Nadchodzący cykl wiosenny (luty-maj 2024), składający się z czterech spotkań, będzie poświęcony literaturze polskiej! Mentorką rozmów będzie Anita Jarzyna – badaczka literatury i interpretatorka, wykładowczyni Wydziału Artes Liberales na kierunku antropozoologia, specjalistka od poezji XX-wiecznej.

Podczas spotkań będziemy poznawać teksty i książki pokazujące, jak zwierzęta odnajdują się w świecie urządzonym przez człowieka. Porozmawiamy o ich potrzebach — zwłaszcza wolności i niezależności — i sprawdzimy, jak literatura tworzy szanse na ich emancypację. Sięgniemy po książki współczesne i odczytamy na nowo XX-wieczne teksty. Spotkania będą sposobem na tkanie sieci ludzko-nieludzkiej wspólnoty. Zajrzymy do literatury różnych gatunków: pamiętnika, wierszy, picture booka, powieści post-apo czy opowiadań. Lista lektur będzie elastyczna — zależy od pomysłów oraz potrzeb uczestników i uczestniczek seminarium.

Każdej dyskusji towarzyszy jedna lektura podstawowa oraz dodatkowe materiały. Osoby uczestniczące w spotkaniach otrzymają je wcześniej i będą mieć czas na czytanie.
______

Co dalej? Trzeci, zimowy cykl kameralnych dyskusji (wrzesień-grudzień 2024 r.) poświęcimy fikcjom klimatycznym. Razem z Michałem Piaseckim i Zofią Jakubowicz-Prokop zastanowimy się, czy kryzys klimatyczny jest kryzysem wyobraźni? I jak literatura uczy nas większej świadomości świata i natury.

Organizatorem spotkań jest Fundacja "Kultura nie boli" zajmująca się nowatorską edukacją literacką, a cykl powstaje dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy w Stałym Programie Kulturalnym.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę