Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielnik - spotkanie i warsztaty

Zielnik - spotkanie i warsztaty
📅 Data: czwartek, 27 sierpnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zielnik Wydziału Biologii UW przy Ogrodzie Botanicznym, Al. Ujazdowskie 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spotkanie z dr Mają Graniszewską i warsztaty dla dorosłych z Katarzyną Rowską towarzyszące wystawie „Ogrody”.

Zielnik

„Człowiek zbliżony do natury już od czasów niepamiętnych rozpoznał rozmaitych ziół własności lecznicze, które przechodząc z pokolenia na pokolenie, nieraz osłonięte głęboką tajemnicą, do czasów dzisiejszych dotrwały”.
Michał Fedorowski, Zioła lecznicze

W zbiorach Zielnika Wydziału Biologii UW znajduje się rękopis z 1882 roku wybitnego polskiego etnografa Michała Fedorowskiego, dotyczący wykorzystania roślin przez mieszkańców dawnych wschodnich kresów Rzeczypospolitej. Zielnik, o którym opowie Maja Graniszewska, stanie się punktem wyjścia do warsztatów Katarzyny Rowskiej.

Tradycyjny zielnik cechuje duża różnorodność wizualna. Te dostrzegalne różnice stanowią tutaj element nadrzędny umożliwiający rozpoznawanie, porządkowanie, klasyfikowanie. W alternatywnej wersji, która powstanie w ramach warsztatów, zmysł wzroku pełni równorzędną rolę w stosunku do innych zmysłów. Osoby (i ich osobowości) biorące udział w warsztatach nie tylko odegrają istotną rolę w ich przebiegu, ale również ostatecznie staną się nieodzowną częścią materialnego efektu tego spotkania: stworzenia swoistego zbioru na wzór zielnikowego klasera, gdzie miejsce zasuszonych okazów roślin zajmą odlewy/odciski fragmentów ich ciał.

Warsztaty Zielnik stanowią nawiązanie do ostatniej pracy Aliny Szapocznikow o tym samym tytule, w której artystka po raz pierwszy przedstawiła nie swoje trawione przez chorobę nowotworową ciało, ale zdrowe ciało syna Piotra. Wątek leczniczy jest istotnym aspektem koncepcji warsztatów — z jednej strony odsyła on do medycyny ludowej jako wiedzy zapomnianej, stanowiąc próbę symbolicznego przywrócenia jej do życia, z drugiej pozwala postawić pytanie, w jaki sposób można pozytywnie wpływać na swoje otoczenie — na innych ludzi i środowisko naturalne, ze świadomością, że jest się jego częścią. Zadaniem uczestniczek/uczestników będzie próba utożsamienia się z wybraną dyspozycją jednej z roślin i zastąpienie tradycyjnego zielnikowego opisu formą narracyjną, zawierającą uzasadnienie wyboru i historię afirmatywnego oddziaływania.

dr Maja Graniszewska — absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przemierzyła Karpaty Wschodnie, zbierając materiał do rozprawy doktorskiej, którą obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie zgłębiła tajniki zapomnianej sztuki suszenia roślin. Od 2008 roku jest kierownikiem jednego z większych herbariów w Polsce — Zielnika Wydziału Biologii UW.

Katarzyna Rowska — absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jarosława Modzelewskiego (2014). Od listopada 2013 do czerwca 2014 członek zarządu Galerii Studenckiej Turbo. W latach 2012–2014 współtworzyła duet artystyczny KlementynaKatarzynaStępniewska Rowska. Tworzy w różnych mediach jak malarstwo, kolaż, instalacja, wideo.

Spotkanie w Zielniku Wydziału Biologii UW przy Ogrodzie Botanicznym, Al. Ujazdowskie 4
zbiórka przed bramą Ogrodu Botanicznego

wstęp wolny
obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 51, informacja@zacheta.art.pl
liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niesłyszących i niewidomych: opatrzone audiodeskrypcją i tłumaczone na PJM. Prosimy o podanie przy zapisach informacji, czy uczestnik jest osobą niewidomą lub niesłyszącą i czy będzie potrzebował pomocy audiodeskryptora, tłumacza PJM lub pętli indukcyjnej.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Zielnikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przy Ogrodzie Botanicznym.
Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Ogrody” zrealizowany w ramach programu Zachęta na lato dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧