Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej | Maria Pomianowska

Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej | Maria Pomianowska
📅 Data: niedziela, 17 marca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Kościół Parafia Św. Zygmunta, Pl. Konfederacji 55 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Koncert zaprezentuje najdawniejsze pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach. Zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się do czasów bardzo archaicznych. Koncert przypomni utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej a śpiewane na ziemiach polskich w okresie Wielkiego Postu. Z Polski powędrujemy dalej. Na owiany tajemnicą starożytny Jedwabny Szlak. Dzięki niezwykłym instrumentom muzycznym wyruszymy w podróż wyobraźni, cofając się o 800 lat wstecz, gdy na drogach łączących Europę z Dalekim Wschodem spotykali się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewali, wspólnie grali wspólnie uczyli jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce.

W programie poza pieśniami Wielkopostnymi znajdą się utwory chińskie, polskie oraz kompozycje M. Pomianowskiej dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym. Elementem wzbogacającym całość programu będą improwizacje. Instrumenty akompaniujące pieśniom i grające specjalnie przygotowane na koncert utwory to staropolskie zrekonstruowane fidele kolanowe – fidel płocka i suka biłgorajska oraz cytra chińska guzheng.

Maria Pomianowska
Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Trzydzieści lat temu wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej.

Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Mą, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo
Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh, AMJ.

W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodzina cesarską koncertując i komponująca muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej.

Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.

Prowadzenie koncertu: Michał Domagała i Marzena Białobrzeska.

Organizatorzy:
Bielański Ośrodek Kultury , Urząd Dzielnicy Bielany

Współorganizatorzy:
Biuro Koncertowe Haliny Promińskiej, Cello Studio Artystyczne

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱