Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Jacek Fota, "Some Things are Quieter than Others" - wernisaż wystawy

Jacek Fota, "Some Things are Quieter than Others" - wernisaż wystawy
📅 Data: piątek, 04 września 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Leica Gallery, ul. Mysia 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


Przejechać samochodem przez Stany Zjednoczone z aparatem fotograficznym. To nie jest wyszukany pomysł na projekt fotograficzny. Są tacy, którzy mówią, że po Robercie Franku nie ma sensu powtarzać tej drogi. Mimo tego, fotografowie od ponad 50 lat, wciąż i wciąż przemierzają tysiące „US-miles” tworząc własne dokumentacje. Jedni w duchu bardziej reporterskim, drudzy skoncentrowani na przestrzeni, trzeci poszukujący interesujących ludzi drogi, jeszcze inni próbujący naśladować Franka. Można długo wymieniać.
Jacek Fota znalazł swój, odmienny sposób na opisanie podróży przez Stany. Nudne kilometry, niekończąca się przestrzeń, sporadyczne spotkania. Wszystko to mimo gładkiej powierzchni obrazu niesie pewien niepokój. Jest tu coś podskórnego, chropowatego, surrealnego. Po trosze zapiski z podróży - wizualny notatnik, coś co wzmocni wspomnienia. Sporo obrazów, przy których widz, nawet ten który nigdy nie był w Ameryce, ma wrażenie deja vu. Są inspiracje innymi obrazami, widzianymi wcześniej kadrami. Ich ilość niepokoi. Czy Fota był w tych samych miejscach? Czy kadrował to celowo tak jak poprzednicy? Czy wreszcie tych miejsc anonimowych, już sfotografowanych, wyglądających podobnie – jest tak dużo, że traci się rozeznanie?
Efektem podróży, jest także książka „Some Things are Quieter than Others”. Czysto fotograficzny notatnik – zeszyt, bez słowa wyjaśnienia. Słowa podobno psują fotografię narzucając obrazowi zbyt sensów. Fota celowo wykreślił wszelkie podpisy, anegdoty, nawet nazwy geograficzne. Zostajemy z obrazami z czyjejś podróży, właściwie obcymi, gdyby nie to, że już gdzieś zauważonymi, znajomymi.

Jacek Fota, fotograf freelancer. Pochodzi Trójmiasta, obecnie mieszka w Warszawie. Studiował w USA. Po powrocie do Polski w 2009 zajął się fotografią. Od kliku lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Pracuje nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych. Od stycznia 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger.

Jest autorem cyklu zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone, wydanego w książce fotograficznej "Some Things are Quieter than Others" (2014) oraz serii zdjęć "Vacant Florida", prezentowanego na wystawie w galerii Obserwacja (Warszawa, 2014). Laureat trzeciego miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013).

Ostatnio przy wsparciu m. st. Warszawy wydał książkę fotograficzną "PKiN" (2015) poświęconą Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie.

Jacek Fota,
Some Things are Quieter than Others
Kurator: Joanna Kinowska

Leica Gallery Warszawa, MYSIA 3, II p.
Wernisaż: 4 września, piątek, godz. 20.00
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę