Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Miasto”. Premiera! Ukraiński modernizm w literaturze i urbanistyce

„Miasto”. Premiera! Ukraiński modernizm w literaturze i urbanistyce
📅 Data: czwartek, 18 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kultowa ukraińska powieść wreszcie w języku polskim! Premiera „Miasta” Waleriana Pidmohylnego daje impuls do dyskusji o modernizmie w ukraińskich literaturze i architekturze. Zapraszamy na spotkanie, z udziałem Marcina Gaczkowskiego, Petro Vladimirova oraz prowadzącej Justyny Sobolewskiej.

Jak ukraińskie miasto zmieniało się przez ostatnie stulecie? Co na ten temat mieli do powiedzenia pisarze? Jak współcześni Ukraińcy patrzą na modernistyczne dziedzictwo w urbanistyce i literaturze? Miasto jest pierwszą w literaturze ukraińskiej powieścią urbanistyczną. Oczami jej bohatera patrzymy na Kijów lat 20. i snujemy się uliczkami miasta, w którym zabytkowa substancja zmaga się z nowoczesnością, a kultura ukraińska z rosyjską. Bohater powieści Stepan Radczenko przybył ze wsi i stara się przywyknąć do życia w wielkim świecie Kijowa. Młodym pisarzem targają dylematy wynikające z konfliktu między potrzebami ciała i ducha. Tłem tej historii jest Kijów epoki ukrainizacji, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami, znakami czasu i przejawami codzienności. Powieść, na nowo odkryta przez Ukraińców, cieszy się niezwykłą popularnością nad Dnieprem. Wraz z jej przekładem także w Polsce zaczynamy poznawać niezwykłą epokę kulturalną – ukraińskie lata 20.

Autor powieści Walerian Pidmohylny (1901–1937) był czołowym przedstawicielem modernizmu w literaturze rozstrzelanego odrodzenia. Został zamordowany przez NKWD w 1937 roku.

Partnerem wydarzenia jest Ukraiński Dom.

UKRAIŃSKI MODERNIZM W LITERATURZE I URBANISTYCE
18 KWIETNIA 2024 (CZWARTEK), 18:00
„Miasto”. Premiera!
INFORMACJE I BIOGRAMY

Marcin Gaczkowski – literaturoznawca i historyk, publicysta, radiowiec oraz tłumacz literatury ukraińskiej. Przełożona przez niego powieść Córeczka Tamary Dudy została uhonorowana Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej za 2022 rok. Stały współpracownik kwartalnika „Czas Literatury”, autor audycji literackich w Polskim Radiu dla Ukrainy.

Petro Vladimirov – w swojej praktyce zawodowej skupia się na ponownym wykorzystaniu materiałów budowlanych. Członek zarządu Fundacji BRDA, w której współtworzy projekt OKNO (w ramach którego już ponad 2000 okien z odzysku z Polski pojechało do ukraińskich miejscowości w obwodach Charkowskim i Chersońskim) oraz BUDO (sklep z materiałami budowlanymi z drugiej ręki). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie projektowe zdobywał w biurze architektonicznym Henning Larsen w Danii. Kurator nagrodzonej złotym medalem wystawy Poetyka konieczności w polskim pawilonie na London Design Biennale 2023.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, autorka książek. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Członkini jury nagrody Paszporty Polityki. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę