Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Horyzonty zmiany – przyroda w literaturze | 26 Festiwal Literacki PLANETA IZABELIN

Horyzonty zmiany – przyroda w literaturze | 26 Festiwal Literacki PLANETA IZABELIN
📅 Data: wtorek, 23 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe Dąbrowskiego, ul. J. Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie „Horyzonty zmiany – przyroda w literaturze” w ramach 26 Festiwalu Literackiego PLANETA IZABELIN:
NARRACJE PRZYSZŁOŚCI – JĘZYK OPOWIEŚCI O PRZYRODZIE I EKOLOGII

Jak lepiej rozumieć przyrodę oraz to, jak bardzo jesteśmy od niej zależni? Jakich opowieści o świecie natury potrzebujemy w dobie kryzysu klimatycznego?

BEATA JEWIARZ rozmawia z autorami opowiadań i książek non-fiction poświęconych przyrodzie:
IZĄ KLEMENTOWSKĄ – reportażystką, autorką m.in. książki „Cztery strony drzewa”,
ROBERTEM JURSZO – dziennikarzem, autorem książki „Spotkania z nagą małpą. Opowieści o zwierzętach”,
JACKIEM KARCZEWSKIM – popularyzatorem przyrody, autorem książek ornitologicznych, m.in. „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”, współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia „Jestem na Ptak”.

23 kwietnia, wtorek, godz. 18.00
Big Book Cafe Dąbrowskiego, ul. J. Dąbrowskiego 81
Przyjdź albo oglądaj transmisję on-line na Facebooku >> link

Partner wydarzenia: Gmina Izabelin

26 Festiwal Literacki PLANETA IZABELIN to spotkanie z literaturą, która w centrum zainteresowania stawia przyrodę i szeroko rozumianą ekologię. Festiwal od wielu lat nagradza książki przyrodnicze, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na walory poznawcze i literackie.

W spotkaniu panelowym „Narracje przyszłości – język opowieści o przyrodzie i ekologii” posłuchamy autorów, którzy w swojej twórczości dotykają obszarów popularyzacji i ochrony przyrody, relacji człowiek-natura. Przyjrzymy się historiom, które budują nasz stosunek do natury w przestrzeni publicznej i literackiej. Natura dla wielu z nas jest dekoracyjnym tłem, pocztówkowym pejzażem, w okolicznościach relaksu, wypoczynku czy poznania nowego miejsca, zjawiska, obiektu. Dla innych jest podmiotowa, cenna i zagrożona.

Obie te postawy stawiają nas przed wspólnym mianownikiem. Mając świadomość postępującego kryzysu klimatycznego i skutków przemysłowo-gospodarczego wzrostu w XX wieku, warto zadać sobie pytania – co jako jednostki możemy zrobić, by lepiej rozumieć świat przyrody i to jak bardzo jesteśmy od niego zależni?! Co możemy zrobić, by zachować to co pozostało, jak możemy wspierać budujące narracje wokół świata przyrody i jaki język opowieści najlepiej temu służy.

Spotkanie będzie próbą zmierzenia się z zagadnieniami, w obliczu których stoi cały świat i każdy z nas z osobna.

Pomysłodawczynią jest dziennikarka Beata Jewiarz, która poprowadzi spotkanie. Rozmowa retransmitowana będzie w Polskim Radiu RDC.

O GOŚCIACH SPOTKANIA:
IZA KLEMENTOWSKA – reporterka i dziennikarka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Machinie”, „National Geographic”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Jej teksty ukazały się również w antologiach „Swoją drogą”, „Pytania, których się nie zadaje”, „Odwaga jest kobietą”, „Twarze sukcesu. Zespół Downa”. Autorka książek „Samotność Portugalczyka” (Wyd. Czarne, nominacja do Nagrody im. Teresy Torańskiej), „Szkielet białego słonia” (Wyd. Czarne, nominacja do nagrody Radia Wrocław EMOCJE, nominacja do nagrody Travelery 2017), „Skóra. Witamy uchodźców” (nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak za rok 2019), „Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów” (Wydawnictwo Agora), „Minuty. Reportaże o starości” (Wydawnictwo Marginesy, nominacja do nagrody Radia Wrocław EMOCJE), „Cztery strony drzewa” (Wydawnictwo Marginesy). Wyróżniona w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu.

ROBERT JURSZO – dziennikarz przyrodniczy i przyrodopisarz. W szczególności interesuje się psychologią zwierząt, ochroną ptaków i dużych drapieżników, a także relacjami między ludźmi a dziką przyrodą. Aktualnie pracuje w „Gazecie Wyborczej”, wcześniej w OKO.press i Wirtualnej Polsce. Autor książki „Spotkania z nagą małpą. Opowieści o zwierzętach” wydanej w 2023 roku przez Wydawnictwo Filtry.

JACEK KARCZEWSKI – przyrodnik, aktywista i popularyzator przyrody. Ma odlot na punkcie ptaków. „Zobacz ptaka” to jego ostatnia książka. Przed nią były „Noc Sów” i „Jej Wysokość Gęś”. Publikacje w mediach, można go usłyszeć w radio lub zobaczyć w TV. Jest współproducentem i scenarzystą kilku filmów i seriali przyrodniczych oraz głównym copywriterem i autorem większości wydawnictw Jestem na pTAK! (wcześniej Ptaki Polskie) – stowarzyszenia, którego był współzałożycielem i wieloletnim prezesem. PJest pomysłodawcą większości realizowanych tam, nowatorskich projektów oraz towarzyszących im kreacji artystycznych. Współpracuje również z organizacjami spoza Polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę