Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIBBUTZ | Monika Bobako, Nina Michnik, Paweł Mościcki | Spotkanie o historii ratowniczej

KIBBUTZ | Monika Bobako, Nina Michnik, Paweł Mościcki | Spotkanie o historii ratowniczej
📅 Data: czwartek, 27 czerwca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Południe, ul. J. Sztuki 17 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🌻 Kibuc, który działał na Grochowie od 1919 do 1942 roku, był miejscem testowania i wdrażania nowych idei — socjalistycznych, syjonistycznych czy związanych z rolami płciowymi. Z jednej strony miejsce to funkcjonowało pod presją trudności finansowych i rosnącego antysemityzmu. Z drugiej — udawało się współpracować na kolektywnych zasadach i stale marzyć o bezpiecznym miejscu.

❔ Jaką rolę pełnią kibuce obecnie?
❔ Zarówno jako miejsce budowania relacji i wykonywania pracy, jak i przestrzeń osadnictwa i realizowania strategii państwowych?
❔ Czy mogą stać się częścią przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia?

Z Moniką Bobako, Niną Michnik i Pawłem Mościckim porozmawiamy o historii Palestyny i konsekwencjach ruchów kibucniczych i syjonistycznych. O tym, jak historyczna działalność grochowskiego kibucu wpisuje się w sytuację, którą obserwujemy obecnie.

📅 27 czerwca, czwartek, 18:00
📌 Dom Sztuki, ul. Sztuki 17
___

📷 Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz na zgodę na utrwalanie wizerunku.
🌳 Spotkanie odbędzie się w ogrodzie, na częściowo utwardzonej powierzchni. W razie deszczu przeniesiemy się na pierwsze piętro.
♿ Potrzebujesz zaparkować blisko wejścia? Daj znać, zarezerwujemy je.
👋🏽 Potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Żaden problem! Daj znać → basia@domsztuki.org
___

🌾 𝐊𝐈𝐁𝐁𝐔𝐓𝐙
Poprzedni rok przyniósł wzmożone zainteresowanie grochowskim kibucem i rolniczą historią tej części miasta. Jako trwała forma upamiętnienia tej działalności została wybrana koncepcja Diany Lelonek. Michał Barański i Shachar Elnatan skomponowali utwór jazzowy „Grochow Kibbutz”. W Muzeum Warszawy pokazywano wystawę poświęconą Moi Verowi, który fotografował przedwojenne kibuce, między innymi ten na Grochowie. Takie nagromadzenie działań nie byłoby możliwe bez działalności Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego i zespołu, który opracował raport „Upamiętnienie Kibucu Grochów. Konteksty, opinie, możliwości” (2019).

Jako Dom Sztuki także byliśmy i jesteśmy częścią tych działań. W tym roku skupiamy się na odpowiedzialnym budowaniu sąsiedztw. Chcemy rozmawiać o przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia. Będziemy zastanawiać się, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Zaprosimy do udziału w grupie warsztatowej, na spotkania i spacery. Działania zakończymy w lipcu, kiedy zaprezentujemy efekty wspólnej pracy twórczej i odbędzie się koncert.
___

🌻 𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭
Cykl jest objętym patronatem Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Magazynu „Szum”.
___

💰 𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Południe lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️