Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Oko w oko z cudownym zwierzęciem. Wyjątkowe spotkania Europejczyków z nieznanymi i rzadkimi gatunkami zwierząt w epoce nowożytnej" | Cykl wykładów dla dorosłych i młodzieży

"Oko w oko z cudownym zwierzęciem. Wyjątkowe spotkania Europejczyków z nieznanymi i rzadkimi gatunkami zwierząt w epoce nowożytnej" | Cykl wykładów dla dorosłych i młodzieży
📅 Data: czwartek, 22 sierpnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
Termin: 22 sierpnia, godz. 18.00-19.30
Miejsce: Pałac na Wyspie
Wstęp: wolny
Prowadzenie: dr Konrad Bielecki

Posłuchamy barwnej, pełnej ciekawostek opowieści o zwierzętach w nowożytnej Europie podczas wykładów, które towarzyszą wystawie "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego".

22 sierpnia - "Oko w oko z cudownym zwierzęciem. Wyjątkowe spotkania Europejczyków z nieznanymi i rzadkimi gatunkami zwierząt w epoce nowożytnej"

Podczas wykładu posłuchamy o pierwszych europejskich spotkaniach z nowymi, nieznanymi dotąd gatunkami, takimi jak manaty, ptak dodo czy cudowronki. Dowiemy się również, czy niecodziennie wyglądające lub zachowujące się zwierzęta interesowały wówczas ludzi i jakie wywoływały reakcje. Czy pijane jemiołuszki, wyrzucone na brzeg walenie lub orki w pobliżu portów to naturalne zjawisko? Podczas wykładu poznamy również początki naukowego badania zwierząt oraz wpływ stereotypów i magicznego myślenia na ten proces. Dowiemy się też, jak powstawały pierwsze materiały popularnonaukowe na temat przyrody i jak przebiegało rekonstruowanie wiedzy antycznej.

Konrad Bielecki - historyk kultury, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, tytuł doktora uzyskał w Instytucie Historii PAN. Interesuje się kulturową historią nauki w okresie nowożytnym, w szczególności historią zwierząt egzotycznych oraz kolekcji naturaliów. Wieloletni pracownik i współpracownik muzeów, w tym Muzeum Narodowego w Krakowie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Zamku Królewskiego w Warszawie. Edukator i popularyzator nauki. Publikował m.in. w "Kwartalniku Historycznym", magazynie "Kontakt" oraz "Focus Historia".
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę