Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?

Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?
📅 Data: wtorek, 2 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Koszykowa 26/28 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


We współpracy z Wydawnictwem Krytyki Politycznej zapraszamy na spotkanie autorskie z Pauliną Januszewską – autorką nowości wydawniczej "Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?".

Spotkanie o dbędzie się 2 lipca o godzinie 18 w sali konferencyjnej w Gmachu im. St. Kierbedziów. Poprowadzi je dr Paweł Jaskulski.

Jako młoda (choć to pojęcie względne) dziennikarka przywykłam z jednej strony do pater- i maternalizmu, a z drugiej do spoglądania na wszelkie próby krytyki środowiska z podejrzliwością podyktowaną właśnie moim wiekiem, doświadczeniem i przeciętną pozycją (jeśli przyjąć za wskaźniki rozpoznawalność, towarzyskie umocowania i zajmowane stanowisko redakcyjne) w branży, płcią itd. Bohaterki i bohaterowie tej książki również, ale są tym zmęczone i zmęczeni, więc z łatwością na ciągłe próby dyskredytacji swoich doświadczeń reagują – zwłaszcza w rozmowie ze mną – mało powściąganym gniewem. Mnie też ten gniew jest bliski. (fragment książki)

Słyszą, że są beztalenciami, pracują zbyt wolno albo generują za mało kliknięć. Ale i tak z jakiegoś powodu nie tracą posad i dostają kolejne zwykle gówniane teksty do napisania. Ktoś musi w końcu generować treści - oczywiście na umowie o dzieło, bo w mediach etat to rzadkość. Ten ktoś usłyszał też kiedyś, że jest dobry w swoim fachu albo, że ma wielki potencjał. Wierzy, bo przecież dostał robotę w redakcji poczytnego tygodnika albo telewizji i prostą instrukcję: przykładaj się i haruj, a wejdziesz kiedyś na sam szczyt. Mijają lata, a dziennikarze i dziennikarki wciąż tkwią na pierwszym piętrze –sfrustrowani, zajechani psychicznie, gardzący swoją pracą i wstydzący się niskich zarobków. Oto ich historie. Ta książka jest wycieczką do źródeł populizmu. Bezlitośnie odsłania kulisy królestwa chciwej głupoty dzisiejszych wielkich mediów. Na szczęście, są jeszcze dziennikarki, które tak piszą jak Januszewska. Jest jeszcze nadzieja dla tego zawodu. Polecam! Paulina Młynarska

W ostatnich latach skupialiśmy się na obronie “wolnych mediów” przed naciskami politycznymi, zapominając, że w tym samym czasie oddają się one dobrowolnie w niewolę rynku. “Gównodziennikarstwo” Pauliny Januszewskiej to jednak nie jeremiady autorytetów mówiących o tym, że kiedyś to było, a teraz nie ma, tylko poruszające świadectwa osób z dolnych pokładów Titanica, zaprzęgniętych do pracy, o której marzyli, a której teraz nienawidzą i uważają za szkodliwą społecznie. Dominika Sitnicka OKO press

Paulina Januszewska - dziennikarka Krytyki Politycznej, w przeszłości związana m.in. z redakcją „Newsweeka”. Absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o prawach kobiet, klimacie i nierównościach społecznych. Prowadzi ekofeministyczny podcast „Nie ma przyszłości bez równości”, w którym wraz z zapraszanymi gościniami udowadnia, że nie da się uratować planety, tkwiąc w patriarchacie.

Więcej o książce tutaj: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧