Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera książki "Sztuka, feminizm i rewolucje w Ukrainie XXI wieku"

Premiera książki "Sztuka, feminizm i rewolucje w Ukrainie XXI wieku"
📅 Data: niedziela, 7 lipca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej gorąco zaprasza na premierę książki autorstwa Jessiki Zychowicz „Sztuka, feminizm i rewolucje w Ukrainie XXI wieku”, wydanej w koedycji z Wydawnictwem Karakter.
W spotkaniu wezmą udział: autorka Jessica Zychowicz, ukraińska artystka i pisarka Jewhenija Biełoruseć oraz kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Natalia Sielewicz.

Książka z serii „mówi muzeum” jest frapującym studium zwrotu obywatelskiego, który dokonał się w Ukrainie na początku XXI wieku. W centrum swojej analizy autorka stawia działalność ruchów kobiecych i kolektywów artystycznych, a szczególną uwagę poświęca kulturowym napięciom dotyczącym symboliki religijnej i narodowej, stosunku do postradzieckiego dziedzictwa oraz kwestii wolności seksualnej.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Gorąco zapraszamy!

Jessica Zychowicz – autorka nagradzanych książek i tekstów. Ostatnio wydała pracę zbiorową Freedom Taking Place: War, Women, and Culture at the Intersection of Ukraine, Poland and Belarus (2023). Działa w międzynarodowym środowisku akademickim i artystycznym jako wykładowczyni i kuratorka wystaw. Jako laureatka nagrody Fulbrighta wykładała w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, była także gościnnie na uniwersytetach w Toronto, Uppsali, Alberta, Gotland i innych. Tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie Michigan. Obecnie jest dyrektorką Instytutu Edukacji Międzynarodowej (IIE) i programu Fulbright Ukraina. Od 2022 roku mieszka w Warszawie.

Jewhenija Biełoruseć – jest artystką i pisarką mieszkającą, pracującą w Berlinie i Kijowie. Współzałożycielka czasopisma „Prostory”, poświęconego literaturze i sztuce, a także członkini interdyscyplinarnego kolektywu kuratorskiego Hudrada. Pracuje z fotografią i innymi formami na styku sztuki, literatury i aktywizmu społecznego. Jej prace fotograficzne zwracają uwagę na bardziej narażone grupy społeczeństwa ukraińskiego – rodziny queer, bezrobotnych górników, Romów, osoby mieszkające w strefie działań wojennych na wschodzie – i były pokazywane w pawilonie ukraińskim na 56. i 59. Biennale w Wenecji. Lucky Breaks, jej pierwsza powieść, otrzymała w 2020 r. Międzynarodową Nagrodę Literacką HKW w Niemczech. Za projekt A Wartime Diary otrzymała w 2022 r. Nagrodę Specjalną Schering Stiftung za Badania Artystyczne i Nagrodę Horsta Bingela za Literaturę. Od 24 lutego 2022 r. dokumentuje pełnowymiarową inwazję Rosji na Ukrainę (belorusets.com).

Natalia Sielewicz – historyczka sztuki i kuratorka, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Swoje badawcze zainteresowania (feminizm, technologia i kultura afektu) rozwija w wystawach i tekstach. Kuratorka wystaw: Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy (2022), Plan Tysiącletni (2021), Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie (2019), Chuliganki (2017), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst (2017). Kuratorka i producentka licznych performansów i projekcji filmowych, członkini zespołu Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę