Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warsztat zielarski z Chwaściarnią

Warsztat zielarski z Chwaściarnią
📅 Data: niedziela, 15 września 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, ROD Fort Szczęśliwice, ul. Śmigłowca B/N (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warsztat zielarski z Chwaściarnią - bezpłatny warsztat poświęcony leczniczym właściwościom bylin i krzewów rosnących w ROD Fort Szczęśliwice na warszawskiej Ochocie.

💚 Bezpłatny i otwarty udział ‼️ Prosimy o zabranie ze sobą 1-2 słoików z zakrętką.🫙
📅 Termin: 15 września (niedziela), godz. 16:00 -18:30
📌Miejsce: ROD Fort Szczęśliwice
👽 Dla kogo? Każdego! 🧙‍♀️ Bez względu na wiek, czy wiedzę zielarską. Dzieci 7+ zapraszamy pod opieką dorosłych.

W trakcie warsztatu:
🥬 Poznamy tajniki fitoterapii, czerpiąc wiedzę zarówno o roślinach uprawianych, jak i tych, które często uznawane są za chwasty.
🥬 Nauczymy się tworzyć trzy tradycyjne preparaty zielarskie: napar, odwar i syrop. Przedstawimy cały proces, od zbioru roślin, poprzez przygotowanie, aż po konserwację, w tym wekowanie. Część produktów wypróbujemy na miejscu, a niektóre uczestnicy i uczestniczki będą mogły zabierać ze sobą.
🥬 Zajmiemy się także kreatywnym wykorzystaniem resztek pozostałych po zielarskiej produkcji.
🐛 Prowadzenie: Marianna Łupina i Julia Krupa z pracowni Chwaściarnia

Warsztaty odbędą się przy Domu Działkowca – wejście do ogrodu przy skrzyżowaniu ulic Aleje Jerozolimskie i Śmigłowca (mapka w komentarzu). Dojazd autobusami 127, 158, 178. 191, 208, 717, 817 na przystanek Śmigłowca (na żądanie).

Zapewniamy wsparcie w dotarciu do ogrodu osobom z trudnościami w poruszaniu się oraz osobom niewidomych i niedowidzących. Prosimy o kontakt przed warsztatem 535 551 365.
🥬🍏💚👽🐛🌿☘🧃🥝🏕🌄🛁🌈

*Chwaściarnia*
Pracownia budowania relacji z roślinami poprzez artystyczne praktyki zielarskie. Pierwotnie powstała w 2020 roku jako program edukacyjny z inicjatywy Julii Krupy, ze wsparciem Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej na Jazdowie. Aktualnie funkcjonuje jako kolektyw zrzeszający badaczki i artystki pracujące z roślinami: Anna Nowakowska, Marianna Łupina, Anna Maria Ziarkowska, Joanna Klikowicz, Julia Krupa, Martyna Chmielnicka, Tusia Kociubinska i Zuzanna Szymłowska. Grupa praktykuje partyzantkę ogrodniczą, miejskie zbieractwo, tworzy zielarskie receptury, prowadzi warsztaty i spacery w obszarze etnobotaniki i sztuki. Działa aktywistycznie w obszarze ekologii i poszanowania zieleni. W 2023 roku w piśmie „Czas Kultury" opublikowany został artykuł autorstwa J. Soćko, J. Krupa opisujący autorską metodę uważnościową Chwaściarni nakierowaną na świadome i zainspirowane zielarską etyką troski współzamieszkiwanie świata z roślinami.

🧝‍♀️ Julia Krupa
Artystka i badaczka łącząca praktyki zielarskie ze sztuką. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim; prowadzi projekt „Zielarska droga do feministycznej bioegalitarności. Praktyki fitoterapeutyczne w Polsce wobec kryzysu klimatycznego” obejmujący badania terenowe, wywiady oraz wspólną praktykę z zielarkami. Jednym z celów projektu jest utworzenie Archiwum Herstorii Zielarskiej odzyskującego kobiece głosy w narracjach o roślinach i fitoterapii. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, dyplom “Zbieraczka, Zielarka, Wiedźma. Kobiecość wobec Natury” (2021). Laureatka nagrody głównej w konkursie artystycznym Inicjatywy Entry (2022). Członkini Chwaściarni.
Portfolio: link

🧝‍♀️ Marianna Łupina
Kulturoznawczyni, entuzjastka spacerów performatywnych, badaczka nowych form współbycia z więcej-niż-ludzkim światem. Koordynatorka projektów na przecięciu literatury i humanistyki środowiskowej w centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Stała bywalczyni ekosystemów podmokłych. Pasjonatka, praktykantka i propagatorka dzikiego pływania — woda jest ważną częścią jej tożsamości. Bliskie jest jej podejście, że być może relacja między ludźmi i światem więcej-niż-ludzkim napotyka przeszkody, gdy pojawia się w niej zbyt dużo słów, definicji i dyskursu naukowego. Lepiej dogaduje się z roślinami niż z ludźmi, choć chętnie eksploruje twórczy potencjał kolektywnego działania. Członkini Chwaściarni.

„Turnus na działkach” to cykl spotkań i twórczych działań w warszawskich ogrodach działkowych. Projekt łączy naturę i kulturę - miejskie ogrodnictwo z twórczością lokalnych twórczyń i twórców, zarówno profesjonalnych artystów jak i amatorek. Więcej informacji o programie już wkrótce.
Partnerzy projektu: School of Form SWPS, Turnus na Wolskiej, ROD Wiarus, ROD Fort Szczęśliwice.

-----
💚 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧