Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Pajęczy wątek / wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki
NOWY cykl wykładów o sztuce poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie przedstawiane w sztukach plastycznych.
W konkursie na najmilsze zwierzątko roku pająkom trudno byłoby raczej zdobyć pierwsze miejsce. Nawet niejadowite budzą w wielu strach nie do przezwyciężenia. Ta zakorzeniona w ludzkiej nieświadomości obawa przeniknęła nie tylko w starożytne mity, ale i współczesne popkulturowe narracje, czyniąc z pająków krwiożercze i podstępne stworzenia. Wbrew pozorom jednak pozostawały one dawniej nie tylko metaforą tego co odstręczające i bezużyteczne, symbolizowały także mądrość i artyzm. Podobnie zresztą ambiwalentne skojarzenia budzą współczesne pająki Louise Bourgeois, bo jak tłumaczyła artystka odnosiła się w nich do figury „matki” surowej i troskliwej zarazem. Od greckiej Arachne po potterowskie akromantule – pajęcze historie snują się w niezwykłe ikonograficzne nici wątku i osnowy. Być może niektóre nas trochę wystraszą, inne zachwycą.
O cyklu:
„Reinterpretacje świata sztuki”, to cykl spotkań poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie mówione, spisane i przedstawiane w sztukach plastycznych. W myśl narracji wskazujących nadejście końca antropocenu bohaterami cyklu staną się nie ludzie, lecz jednorożce, syreny, wilkołaki, a nawet pająki. Przyglądając się dziełom sztuki dawnej i współczesnej odkryjemy, jak rodziły się mity im poświęcone, czego były symbolami i wreszcie jak odczytywane są dzisiaj.
Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą”, gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.
offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie