Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Książka w teatrze | Nie tylko teatr. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle

Książka w teatrze | Nie tylko teatr. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle
📅 Data: środa, 11 grudnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


📚 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 11 grudnia o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce Jarosława Komorowskiego „Dwaj Panowie S. Studia i szkice o Shakespearze i Sienkiewiczu” oraz publikacji „Almanach Teatralny 2023” pod redakcją naukową Jarosława Komorowskiego.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl

Czy pisanie i czytanie o historii teatru musi być nudne? Uważamy, że wcale nie!

Zapraszamy do rozmowy w gronie wybitnych osób, które historię, teatr i dramat widzą jako obszar pełen niesamowitych możliwości i ciekawych tematów. Pretekstem do niej będzie wydana przez Instytut Teatralny książka Jarosława Komorowskiego: „Dwaj Panowie S. Studia i szkice o Shakespearze i Sienkiewiczu”, a także „Almanach Teatralny 2023”, którego redaktorem naukowym również był Jarosław Komorowski.

🎤 W spotkaniu udział wezmą: prof. Jarosław Komorowski, prof. Krzysztof Kurek, dr hab. Patryk Kencki, prof. PWSFTviT i dr hab. Krzysztof Mrowcewicz, prof. IBL PAN. Spotkanie poprowadzi dr hab. Jarosław Cymerman.

📘 Książka „Dwaj Panowie S. Studia i szkice o Shakespearze i Sienkiewiczu” to prawdziwa rozkosz nie tylko dla historyków teatru, ale także dla każdego czytelnika, który szuka zarówno wiedzy, jak i czystej przyjemności wynikającej z lektury. Pozbawiona jest ona akademickiej sztywności i ciężaru niezrozumiałej dla laika terminologii, a ponadto silnie wpisuje się we współczesność.

Teksty zebrane w tomie „Dwaj Panowie S.” potwierdzają najważniejsze cechy warsztatu badawczego Autora. Przedmiotem zainteresowania nie jest dla niego problematyka utworów, ale to co stanowi ich materię. A zatem, jakie znaczenie dla interpretacji dzieła mają owe „tajniki”, które zazwyczaj umykają naszej uwadze. […] Należą do nich między innymi motywy zwierzęce, które pojawiają się w niemal każdym dramacie.

Zaletą pisarstwa Komorowskiego jest język. Jasny i zrozumiały. I chociaż w każdym tekście pojawia się mnóstwo nazwisk, faktów, dat i erudycyjnych przypisów, to jednak czyta się je z przyjemnością i rosnącym zaciekawieniem. Autor ma dar konstruowania narracji na wzór gawędy. Potrafi ubarwić ją anegdotą, ogólniejszą sentencją i zakończyć przemyślaną pointą.
– z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Janusz Deglera

📘 „Almanach Teatralny 2023” zawiera trzynaście tekstów, z których większość odnosi się do dziejów polskiego dramatu i teatru. Niektóre kierują uwagę czytelnika w stronę różnych nurtów widowisk europejskich i azjatyckich. Kilka zawiera materiały źródłowe, które stać się mogą inspiracją dla kolejnych badaczy.

👉 Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱