Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Opowieści z pogranicza” Omera Bartova rozmowa M. Ferenc, P. Pazińskiego i Ł. Krzyżanowskiego

„Opowieści z pogranicza” Omera Bartova rozmowa M. Ferenc, P. Pazińskiego i Ł. Krzyżanowskiego
📅 Data: środa, 11 grudnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Księgarnia Czarnego al. Jana Pawła II 45a/56 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Zapraszamy w środę, 11 grudnia, o godz. 18:00, na spotkanie o nowej książce Omera Bartova „Opowieści z pogranicza” (tł. Adam Musiał). Naszymi gośćmi będą dr Maria Ferenc i Piotr Paziński. Rozmowę poprowadzi dr Łukasz Krzyżanowski.

Czy w losach jednego miasta możemy zobaczyć jak w zwierciadle historię Europy, z jej tradycjami i religiami, z brzemieniem nacjonalizmów, wojen, faszyzmu, Zagłady?
Leżący dziś w Ukrainie Buczacz doświadczył pogromów, powstania Chmielnickiego, oblężenia i zniszczenia przez Turków w XVII wieku, odbudowy i rozkwitu w wiekach kolejnych. Był świadkiem rozbioru I Rzeczypospolitej, rozwoju chasydyzmu i żydowskiego oświecenia, wykluwania się syjonizmu oraz ukraińskich i polskich ruchów narodowych.
Wielka historia stanowiła tło, na którym toczyły się losy ludzi: mieszczan, chłopów i szlachty; Żydów, Polaków, Kozaków, Rusinów, Ukraińców. To oni, mieszkańcy pogranicza, interesują Bartova – bardziej niż władcy i generałowie. Chce zrozumieć ich dylematy, dążenia i przekonania. Szuka ich śladów w pamiętnikach, literaturze, poezji, wreszcie we wspomnieniach urodzonej w Buczaczu matki.
Miasto opisane na kartach tej książki już nie istnieje, zmieniła je na zawsze II wojna światowa. Można jednak je odnaleźć w dawnych galicyjskich opowieściach, które, jak przekonuje Bartov, potrafią się „wyrwać z ograniczeń wydarzeń i z logiki historii, pozwalając nam tym samym dowiedzieć się więcej o ludzkim duchu i o nieuchronnej utracie tego, co kiedyś istniało”.

Dr Maria Ferenc jest socjolożką‚ badaczką Zagłady Żydów‚ pracowniczką Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Była koordynatorką projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego” w Żydowskim Instytucie Historycznym, współredagowała kilka tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Autorka m.in. monografii „Każdy pyta, co z nami będzie”. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie (2021). Stypendystka m.in. United States Holocaust Memorial Museum, The Claims Conference oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Piotr Paziński – pisarz, filozof i tłumacz, redaktor w wydawnictwie Austeria, pedel w Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Opublikował książki: „Labirynt i drzewo” (2005), „Dublin z Ulissesem” (2008), „Pensjonat” (2009), „Ptasie ulice” (2013), „Rzeczywistość poprzecierana” (2015), „Atrapy stworzenia” (2020), „Przebierańcy w nicości” (2023). Ułożył antologię „Opowieści niesamowite z języka polskiego" (2021), przekładał prozę Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą i fotografem.

Łukasz Krzyżanowski – historyk i socjolog, adiunkt na Wydziale Historii UW. Opublikował „Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta” (Czarne 2016, II wyd. 2018), „Ghost Citizens: Jewish Return to a Postwar City” (tłum. Madeline G. Levine, Harvard University Press 2020). Obecnie bada życie codzienne oraz relacje władzy w społecznościach wiejskich Polski centralnej pod okupacją niemiecką i w czasie Zagłady.

Wydawnictwo Czarne sp. z o. o. jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: slajdowisko spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱