Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rozmowa o warszawskim reportażu. Projekt „Ile jest wróbli w Warszawie?”

Rozmowa o warszawskim reportażu. Projekt „Ile jest wróbli w Warszawie?”
📅 Data: wtorek, 10 grudnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


Zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt, który Instytut Reportażu realizował w 2024 r. we współpracy z weekend.gazeta.pl i finansowaniu przez m. st. Warszawa.

W rozmowie ze współczesnymi autorami, którą poprowadzi Mariusz Szczygieł, zastanowimy się, jak na przestrzeni ponad stu lat zmieniały się: obyczaje, słowa i tematy w warszawskim reportażu. Bo nic jak reportaż nie pozwala zbliżyć się do ludzi, którzy żyli kiedyś i żyją dzisiaj. Gośćmi spotkania będą: Beata Chomątkowska, Juliusz Ćwieluch, Oktawia Kromer i Paweł Łęczuk.
W trakcie spotkania zaprezentujemy fragmenty reportaży napisanych na potrzeby projektu, a z którymi można zapoznać się na stronach portalu weekend.gazeta.pl

Spotkanie będzie transmitowane online.

O projekcie „Ile jest wróbli w Warszawie”?
Punktem wyjścia dla projektu był reportaż o statystyce Warszawy z 1938 r. pod tytułem „Ile jest wróbli w Warszawie?”. W tekście możemy wyczytać między innymi, ilu jest mieszkańców Warszawy powyżej 10 roku, którzy nie umieją czytać i pisać (98 000), ilu adwokatów (1409), ile łóżek w hotelach (3444) i szkół (314), ilu dokonuje się przestępstw (30 409), ilu weterynarzy przypada na jednego warszawskiego psa (0,01),a ile przejazdów tramwajowych na mieszkańca (153) oraz ile jest tytułowych wróbli w Warszawie.
40 lat później, w 1980 r., powstała kontynuacja tekstu, która przedstawiała aktualne na ów moment statystyki, a na potrzeby projektu przygotowaliśmy współczesną jego wersję (po kolejnych 40 latach).

W ramach projektu wybraliśmy dodatkowo pięć reportaży warszawskich, które stanowią klasykę polskiego reportażu XX w. i ogłosiliśmy zamknięty konkurs dla warszawskich reporterek i reporterów na napisanie pięciu nowych reportaży inspirowanych starymi tekstami. Teksty (łącznie z nowym reportażem statystycznym) zostały opublikowane w portalu weekend.gazeta.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️