Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Prace nad urbanizacją terenów przyszłego Żoliborza Urzędniczego zaczęły się w 1922 roku. Ministerstwo Robót Publicznych zleciło architektom zaprojektowanie niezależnych zespołów mieszkaniowych, w których zamieszkać mieli urzędnicy państwowi zrzeszeni w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zaścianek Żoliborski”. Siedzibą spółdzielni był budynek przy ulicy Wyspiańskiego 12, której zabudowę wraz z pl. Henkla zaprojektował mistrz szarej cegły Romuald Gutt. Tej szarej cegły jednak na Żoliborzu Urzędniczym nie zobaczymy zbyt wiele, bo czasy awangardy w architekturze dopiero nadchodziły. Póki co, królowały tutaj budynki nawiązujące do polskiej architektury dworkowej, która miała stanowić zdrową przeciwwagę dla architektury Warszawy z czasów rosyjskich.
Na spacer po przepięknym i kameralnym Żoliborzu Urzędniczym zaprasza Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie” i współtwórca projektu „Ogórkiem po Warszawie” oraz zdobywca tytułu „Warszawiak Roku 2018”.
Podczas spaceru dowiecie się między innymi:
- dlaczego plac Grunwaldzki w ogóle nie przypomina placu,
- gdzie stanął pierwszy żoliborski kościół, gdzie drugi i dlaczego trzeci odwrócony jest plecami,
- gdzie zaczęła się historia dwóch takich, co ukradli księżyc,
- gdzie mieszkał lekarz słynnej „Kasztanki”,
- w którym miejscy aresztowano rotmistrza Pileckiego,
- jak wyglądała najbardziej poruszająca szopka bożonarodzeniowa,
- który muzyk jeździł po Warszawie Mustangiem Skolimowskiego,
- który znany reżyser chciał zostać leśnikiem i dlaczego,
- w którym miejscu jeszcze przed godziną „W” wybuchło powstanie warszawskie,
- w kogo Gomułka miał rzucać kapciem,
- którą willę często odwiedzają studenci architektury.
To i wiele więcej na spacerze, który odbędzie się już w niedzielę 23 marca o godzinie 11-tej. Spotykamy się przed pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej przy pl. Grunwaldzkim. Spacer jest darmowy, ale jeśli ktoś będzie chciał podziękować przewodnikowi za trud włożony w jego organizację, ten z pewnością się nie obrazi.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach:
spacer
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie