Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Evviva l'arte - Agnieszka Odorowicz i Maria Seweryn: Kultura i finanse

Evviva l'arte - Agnieszka Odorowicz i Maria Seweryn: Kultura i finanse
📅 Data: środa, 18 listopada 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teatr Collegium Nobilium Miodowa 22/24 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Przez ostatnie 25 lat w wolnej Polsce ogromnie zmienił się kontekst, w jakim funkcjonują instytucje i ludzie kultury. Po wielu latach uzależnienia twórców kina, teatru, literatury, sztuki od państwowego mecenatu pojawiły się różnorodne możliwości finansowania kultury. Obok państwowych czy samorządowych instytucji artystycznych – teatrów, galerii, wydawnictw itd. – powstały te prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia lub wręcz prywatne. W dobie dyktatu rynku starają się one o finansowe wsparcie z wielu źródeł (co jest trudne, także dlatego, że sponsorowanie kultury w środowisku polskiego biznesu nie stało się jeszcze tak powszechne jak np. za oceanem). Zabiegają również o pieniądze publiczne, czasami słusznie używając argumentu, że wypełniają misję co najmniej na równi z państwowymi. Niektórym prywatnym ośrodkom kultury często bowiem zdarza się podejmować artystyczne ryzyko, być twórczo niezależnymi.

Tak działa na przykład Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, prowadząca dwie warszawskie sceny: Teatr Polonia i Och-Teatr. Jak w świecie, w którym wszystko jest produktem znaleźć partnerów finansowych wiedząc, że bez ich pomocy nie da się uniknąć kompromisu sztuki wysokiej z niską, czyli romansu z komercją? O tym na pewno wiele może powiedzieć Maria Seweryn, dyrektorka Och-Teatru zasiadająca w zarządzie Fundacji, gość najbliższej edycji Evviva l’arte.

Bodaj najlepiej uregulowane są zasady wspierania twórczości filmowej. Określa je Ustawa o kinematografii, której filmowcom zazdroszczą artyści z innych dziedzin. Powstały na mocy tej ustawy Polski Instytut Sztuki Filmowej obchodzi właśnie 10-te urodziny i prężnie działa. Jak udało się zespołowi Instytutu wypracować nowoczesny, kreatywny i rynkowy sposób myślenia o kulturze i sztuce, a zarazem zagwarantować swym podopiecznym niczym nie skrępowaną swobodę wypowiedzi? Pytanie o to najlepszego adresata znajdzie w osobie Agnieszki Odorowicz, pierwszej dyrektor PISF, która przyjęła zaproszenie do TCN.

Poprzednimi bohaterami projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman.
Natalia Adaszyńska, autorka projektu

18 listopada 2015 godz. 19.00
Teatr Collegium Nobilium
prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę