Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gra w klasy. Spotkanie wokół wystawy „Chłoporobotnik i boa grzechotnik”

Gra w klasy. Spotkanie wokół wystawy „Chłoporobotnik i boa grzechotnik”
📅 Data: środa, 30 marca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej, Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jako projekt jednocześnie egalitarny i modernizacyjny, PRL uwikłał się w znaczące – i być może nie do uniknięcia – sprzeczności. Z jednej strony oparty był na idei budowy społeczeństwa bezklasowego, z drugiej umożliwiał klasowy awans.

Podnosił społeczną rangę wsi, chłopów i rolnictwa, a zarazem forsował urbanizację i industrializację. Promował życie kolektywne, a jednak socjalizował do genderowo konserwatywnej rodziny nuklearnej. Sprzeczności te nabrały wyrazistości w tekstach kultury z lat 70., dlatego o nich przede wszystkim będzie wykład Anny Zawadzkiej. Poprzedzi go krótki wstęp Ewy Tatar, kuratorki wystawy „Chłoporobotnik i boa grzechotnik” dotyczący tego, w jaki sposób projekt modernizacji chłopa w rolnika używał nowoczesnej formy i sztuki, a jednocześnie schematyzował kulturę ludową.

Anna Zawadzka - doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, redaktorka czasopisma „Studia Litteraria et Historica”, autorka m.in. książki „Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności” (WUW, 2015), reżyserka filmu dokumentalnego „Żydokomuna”, członkini zespołu Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem IBL PAN.

Ewa Tatar - kuratorka wystaw (m.in. „Przewodnik”, 2005-2007 w Muzeum Narodowym w Krakowie; „Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje”, 2015 w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, „Po niebie został tylko księżyc”, 2015 w Muzeum Tatrzańskim). Badaczka kultury materialnej i życia artystycznego w powojennej Polsce. Aktualnie pracuje nad książką o Biurach Wystaw Artystycznych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧