Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa spółdzielcza - powojenne wskrzeszenie stolicy

Warszawa spółdzielcza - powojenne wskrzeszenie stolicy
📅 Data: poniedziałek, 16 września 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Palc Zamkowy (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Stolica Polski zniszczona podczas II Wojny Światowej powstaje z ruin. Warszawa - miasto niepokonane odradza się z popiołów wojny, kolejne oddawane budynki zapewniają mieszkańcom nie tylko dach nad głową, ale i poczucie dumy. Miasto imponuje światu rozmachem i skalą prac projektowych oraz budowlanych. Bez względu na stosunek do ówczesnego systemu politycznego kraju, cała Polska uczestniczyła w warszawskiej odbudowie.

Obok symbolicznych inwestycji, takich jak rekonstrukcja Starego Miasta, czy wzniesienie MDM-u, najważniejsze były nowe mieszkania. Jednego z głównych kapitałów intelektualnych oraz wykonawczych wskrzeszenia stolicy dostarczyła Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa kooperatywa społeczna, mająca świetne, przedwojenne tradycje taniego budownictwa dla niezamożnych. To jej przedstawiciele weszli do administracji miasta, Biura Odbudowy Stolicy, a były pion techniczny stał się najwszechstronniejszym wykonawcą inwestycji mieszkaniowych.

Blisko 2/3 warszawiaków mieszka obecnie w domach spółdzielczych, z których istotna część to spuścizna po WSM-ie. Spółdzielnie na Kole, Mokotowie, Okęciu, Woli, Bielanach – by wymienić te największe – to „córki” Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nasza opowieść o odbudowie Warszawy zaczyna się na przedwojennym Żoliborzu, gdzie powstał WSM. Zapraszamy do prześledzenia historii powojennego wskrzeszenia stolicy w kontekście jego budowniczych: ich wielkości, ludzkich słabości, politycznych zawirowań i ich intelektualnej oraz materialnej spuścizny z której korzystamy do dziś.

Wystawa „Warszawa spółdzielcza - powojenne wskrzeszenie stolicy” będzie prezentowana w Warszawie na placu Zamkowym na wysokości wieży kościoła Św. Anny od 16 września 15 października 2013 r.

Ekspozycja jest dwujęzyczna, teksty i opisy znajdujące się na wystawie zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa „Warszawa spółdzielcza - powojenne wskrzeszenie stolicy” będzie dostępna w Internecie pod adresem link od dnia 16 września br.

Ekspozycji towarzyszyć będzie bezpłatny folder, dystrybuowany z kieszeni umieszczonej na stelażu ekspozycji.

Wystawę organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!