Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

O wartościach odżywczych ludzkiego mięsa || Kino chore psychicznie?

O wartościach odżywczych ludzkiego mięsa || Kino chore psychicznie?
📅 Data: poniedziałek, 11 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Państwomiasto, ul Andersa 29 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na drugi, podwójny wykład z cyklu "Strefa wolna od milczenia", który zaprezentują Alicja Cembrowska oraz Emilia Waszczuk z Culture On.

WYKŁAD 1: Kino chore psychicznie? – filmowe przedstawienia zaburzeń psychicznych

Zaburzenia i choroby psychiczne są częstą inspiracją dla filmów. Tajemnicze, niewytłumaczalne za pomocą racjonalnych przesłanek zachowania bohaterów przerażają, a jednocześnie fascynują. Intryguje nas to, co niezbadane, trudne do wyjaśnienia, naruszające społeczne skrypty. Lubimy na to patrzeć, bo szukamy wrażeń, a także cieszymy się, że „my jesteśmy normalni” – ale czy słuszne jest posługiwanie się taką stygmatyzacją? Czy filmy pomagają w zrozumieniu zawiłości ludzkiego umysłu, czy raczej pogłębiają stereotypy? Czy można postawić „diagnozę” po 120 minutach?

Wbrew przeważającym w kinie obrazom przemocy, agresji i morderstw przypisywanych osobom chorym (morderca = chory psychicznie), okazuje się, że ludzie z zaburzeniami częściej są ofiarami, a nie sprawcami.

Wykład nie będzie specjalistyczną analizą psychologiczną, a jedynie próbą spojrzenia na choroby psychiczne przez pryzmat filmowych przedstawień i technicznych chwytów (montaż, światło, atrybuty, aluzje). Prezentacja wsparta zostanie licznymi przykładami z filmów, natomiast możliwe zaburzenia bohaterów poparte literaturą specjalistyczną.

WYKŁAD 2: O wartościach odżywczych ludzkiego mięsa

„Jecie kury i kozy, a my jemy ludzi – dlaczego nie?” – miał powiedzieć członek jednego z plemion Kongo angielskiemu misjonarzowi. Bo właściwie czemu nie? Czym różni się ludzina od baraniny czy drobiu? Czy ciało człowieka nie jest po jego śmierci już tylko zestawem kości i mięśni? A może to kwestia wiary, głębokiego przekonania, że jest czymś więcej, eliksirem przynoszącym odwagę, siłę i inteligencję, lub ukojenie.

W wykładzie nie pojawią się rozważania o kaloryczności czy zawartości białka w ludzkim mięsie. Głód, chęć doświadczenia przemocy i szaleństwo będą jedynie wątkiem pobocznym. O wartościach odżywczych ludzkiego mięsa stanowić będzie przekonanie ludożerców o oczyszczającej i zbawczej mocy praktyk kanibalistycznych. Niezależne od przytaczanych przypadków, zarówno dla członków plemion odprawiających kanibalistyczne rytuały, jak i bliższych nam czasowo i kulturowo morderców, ludzkie mięso okaże się lekiem, antidotum zaspokajającym podstawowe potrzeby, ludożerstwo – elementem głębokiej wiary w korzyści z niego wypływające.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧