Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Frontex, kolonializm i biała opresja. Spotkanie z Danielą Ortiz i Jakubem Dymkiem

Frontex, kolonializm i biała opresja. Spotkanie z Danielą Ortiz i Jakubem Dymkiem
📅 Data: wtorek, 19 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W trakcie spotkania zastanowimy się nad gestami przemocy i radykalnego oporu stosowanymi przez artystów w sytuacji globalnego kryzysu uchodźczego, problemów wykorzenienia, wykluczenia oraz eskalacji opresji wobec imigrantów.

Punktem wyjścia do rozważań jest prezentowana na wystawie „Chleb i róże” praca peruwiańskiej artystki Danieli Ortiz, która odnosi się do jej osobistych doświadczeń i frustracji związanych z imigracją, kolonializmem i przemocą. W pracy „Biały pawilon” Ortiz mówi o przemyśle nielegalnej migracji oraz instytucjach biopolitycznej kontroli tego zjawiska, m.in. Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE, tzw. Frontexie, którego siedziba znajduje się w Warszawie na terenie dawnego getta.

Ortiz od wielu lat prowadzi śledztwa w sprawie przekroczeń praw człowieka przez Frontex oraz inne podmioty regulujące przepływ imigrantów i uchodźców, bazując przede wszystkim na dokumentach i statystykach udostępnianych w Internecie. Na wystawie prezentowane jest białe popiersie wykonane z marmuru w stylu, który przez wieki służył schlebianiu elitom. Popiersie, przedstawiające Fabrice Leggeri — dyrektora Frontexu, jest wyraźnie naruszone przez gesty wandalizmu dokonane przez Ortiz wraz z grupą imigrantów w akcie frustracji i niemocy. W tym przypadku przemoc staje się jedynym narzędziem walki i radykalnym gestem, na który może pozwolić sobie artystka w zderzeniu z niesprawiedliwością świata i cynicznym aparatem władzy.

W ramach spotkania, które poprowadzi Jakub Dymek, kulturoznawca, dziennikarz i publicysta „Dziennika Opinii Krytyki Politycznej”, Ortiz opowie o swojej praktyce zacierającej granice między sztuką a aktywizmem z perspektywy prekarnego życia pozbawionego stabilnego statusu politycznego i poczucia przynależności.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧