Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

LATO NA JAZDOWIE: Smykowizje - Wędrujący obraz

LATO NA JAZDOWIE: Smykowizje - Wędrujący obraz
📅 Data: sobota, 27 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


9 spotkań ze sztuką dla Smykowidzów i Smykowizjonerów w wieku 0-5 lat oraz ich rodzin

wszystkie soboty lata od 2 lipca do 27 sierpnia 2016
godz. 11.00 – grupa młodsza: 0-2 lata
godz. 12.00 – grupa starsza: 3-5 lat
miejsce: CSW, Zamek Ujazdowski

wstęp wolny, zapisy pod adresem info@csw.art.pl

Czy farby są do malowania, czy do smakowania? Jak zrobić autoportret z gliny? Czy za pomocą sztuki można przemienić talerz we lwa? Gdzie morze może brzęczeć a kamienie szumieć? Kto umie rozmawiać z obrazem? W jaki sposób chodzi się po galerii sztuki? Już od początku lipca warszawskie maluchy będą mogły przekonać się podczas 9 sobotnich spotkań w ramach nowego cyklu Centrum Sztuki Współczesnej Smykowizje.

PROGRAM:

2 lipca
Stopa czy pędzel?
Bohaterem spotkania będzie twórczość wyjątkowego artysty El Hadjiego Sy, który twierdził, że w jego sztuce stopa stała się pędzlem. Tematem spotkania będą ślady jakie pozostawiamy na różnych materiałach. Uczestnicy przekonają się, jak to jest używać części ciała zamiast pędzla. Zaczniemy od palca, aby przejśc do kolejnych możliwości jakie dają nasze dłonie czy stopy. Do malowania najmłodsi będą używać przygotowanych wraz z opiekunami farb, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też dobrze smakują.
Prowadzenie: Anna Szary

9 lipca
Talerz, który chciał być lwem
Zwyczajne przedmioty, które znaleźć możemy w naszych domach stanowią dla najmłodszych prawdziwe fascynujące królestwo. Tekturowe pudło, talerz czy butelka mogą za sprawą wyobraźni stać się czymkolwiek chcemy i na długo przykuć uwagę dzieci. Podczas spotkania zajmiemy się twórczym przerabianiem. Kto wie - może uda się zamienić talerz w lwa, a butelkę w egzotyczny kwiat?
Prowadzenie: Anna Szary, gościnnie pojawi się Wojciech Błażejczyk

16 lipca
Brzdęk morza, szum kamieni
Podczas warsztatów będzie można usłyszeć stukanie, chlapanie, chrobotanie, potrząsanie, a to za sprawą wystawy Angeliki Markul, która zainspiruje nas do wykonania nietypowych instrumentów. Do ich konstrukcji użyjemy skarbów z plaży, ogrodu czy parku. Spróbujemy wydobyć dźwięk z kamienia i butelki z wodą. Na koniec wspólnie stworzymy własną orkiestrę i "zagramy" koncert.
Prowadzenie: Anna Szawiel, wystąpi Hashtag Ensemble

23 lipca
Pod ziemią i na niebie
Tematem spotkania będą kontrasty. Przyjrzymy się temu co blisko i daleko, co małe i duże, barwne i czarno-białe, a także temu co znajduje się pod ziemią i na niebie. Uczestnicy sprawdzą na własnej skrórze co jest chropowate, a co gładkie. Spróbujemy wykonać obraz za pomocą nietypowych, strukturalnych farb.
Prowadzenie: Anna Szary

30 lipca
Wykopaliska w galerii
Podczas warsztatów w ruch pójdą łyżki, łopatki, grabki i własne rączki. Uczestnicy warsztatów spróbują dokopać się do tego, co pod powierzchnią. Powierzchnie będą rozmaite, tak jak rozmaitych obszarów dotyczy sztuka Angeliki Markul – w jej pracach pojawiają się jaskinie, wyspy czy też kopalnie. Przekonamy się jakie są charakterystyczne dla tych obszarów faktury, kolory, zapachy.
Prowadzenie: Anna Szary

6 sierpnia
Studnia pełna dźwięków
Gdy zaglądasz do studni, nie tylko inaczej widzisz, ale zaczynasz inaczej słyszeć. Tak samo jak w galerii sztuki: tutaj widać inaczej i słychać inaczej. Jak? Jakby bardziej. Bardziej widać i bardziej słychać. Podczas zajęć dzieci zajrzą do niezwykłej, artystycznej studni, a w niej zobaczą fascynujący świat kształtów, świateł, cieni i kolorów i usłyszą wiele tajemniczych dźwięków. Przekonają się też, że studnia potrafi mówić w różnych językach, a nawet…śpiewać, zupełnie jak mama lub tata.
Prowadzenie: Anna Kierkosz, gość Mamadou Diouf

13 sierpnia
Radosne przygody piasku i wody
Jednym z najczęściej spotykanych surowców w ojczyźnie El Hadji Sy jest glina, z niej budowało się chaty, spichlerze i mury. Glina jest doskonała do wykonywania odcisków własnych rąk czy stóp, sprawdzimy czy da się z niej wykonać coś bardziej skomplikowanego np. autoportret. Podczas spotkania będziemy własnoręcznie wykonywać wiele ciekawych substancji np. domową ciastolinę, czy ciecz nienewtonowską, poznamy także stymulujące właściwości zwykłych kuchennych produktów. Będziemy kreatywnie się brudzić – robocze ubranie obowiązkowe.
Prowadzenie: Anna Szary

20 sierpnia
Mówił smyk do obrazu…
Czy można porozmawiać z obrazem? Czy obrazy mówią? A jeśli mówią, to w jakim języku? Czy obraz namalowany przez senegalskiego artystę mówi po francusku albo w języku wolof, a ten namalowany przez polskiego – po polsku? A może obrazy rozmawiają z nami w inny sposób? Jak powinno się chodzić po galerii sztuki? Czy chodzenie po galerii to jakiś specjalny rodzaj chodzenia? A może tu powinno się jednak tańczyć? Podczas tego spotkania Smyki nie tylko będą zwiedzać i oglądać, ale też zatańczą a nawet porozmawiają z wybranym obrazem: z udziałem tajemniczego „osobistego” tłumacza…
Prowadzenie: Anna Kierkosz, wystąpi Hashtag Ensemble

27 sierpnia
Wędrujący obraz
Senegalski artysta El Hadji Sy maluje swoje obrazy na zaskakujących materiałach takich jak: worki po ryżu czy kawie, papier do pakowania czy też jedwabiu do produkcji latawców. Wybór podłoża jest jego świadomym, znaczącym gestem. Podczas warsztatów sprawdzimy, jak maluje się na rozmaitych, różniących się od siebie fakturą i rozmiarem materiałach.
Prowadzenie: Anna Szary, gość Michał Malinowski


Smykowizje to program dla rodzin z najmłodszymi dziećmi: nawet tymi, które jeszcze nie potrafią mówić. Ale za to widzą, słyszą, poruszają się, czują i potrzebują intensywnego, zmysłowego kontaktu ze światem zewnętrznym. Małe dzieci to od pierwszych lat życia bez wyjątku – filozofowie i artyści. Są cały czas zajęte: malowaniem, rysowaniem, lepieniem, dotykaniem, wydawaniem dźwięków, kontemplowaniem kształtów, kolorów, cieni, dźwięków, słów i ruchu: mamy, taty, psa, kota, gałęzi za oknem. W ramach Smykowizji będą widzieć, słyszeć, dotykać, czuć a nawet smakować jeszcze intensywniej dzięki kontaktowi ze sztuką na najwyższym poziomie; sztuką współczesną – która jest niewyczerpalnym źródłem kreatywności i napędem do rozwoju. Sztuka współczesna z jej performatywnym, interdyscyplinarnym charakterem skutecznie i pozytywnie oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka sprawiając, że rozwija się ono w sposób kompleksowy, co w pierwszych latach życia ma niebagatelne znaczenie.

Trwające maksymalnie 45 minut zajęcia realizowane będą w dwóch grupach: młodszej (0-2 lata, godzina 11.00) i starszej (3-5 lat, godzina 12.00). Zajęcia są dostosowane do percepcji małego dziecka: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni galerii i sal, w których odbywać się będą działania, pod kierunkiem doświadczonych animatorów, co tydzień dominować inna dziedzina sztuki: sztuki wizualne, muzyka, taniec, film, słowo, ale zawsze w dostosowany do małego odbiorcy sposób i zawsze w związku z pozostałymi. Każde z letnich sobotnich spotkań to mini-koncerty, mini-warsztaty lub oprowadzania, podczas których dzieci wraz z opiekunami spotkają się ze sztuką na najwyższym poziomie: tego lata będą to przede wszystkim dzieła polskiej artystki, zamieszkałej w Paryżu Angeliki Markul oraz senegalskiego malarza z Dakaru El Hadji Sy. W ramach 9 letnich spotkań będziemy gościć też artystów i zespoły, m.in.: Mamadou Dioufa, Hashtag Ensemble, Michała Malinowskiego i innych.

Zajęcia poprowadzą doświadczeni edukatorzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Labirynt w Lublinie oraz znanego warszawskiego cyklu Smykofonia Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”. Smykowizje są programem bliźniaczym i wyrastają z tradycji i założeń Smykofonii. Realizowane są przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach programu LATO NA JAZDOWIE w partnerstwie z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” oraz Hashtag Ensemble.

Sztuka współczesna jest trudna? Nie dla maluchów. Dla nich przede wszystkim jest barwna, pełna wyobraźni, inspirująca. Co ważne - w wielkim stopniu kształtuje kreatywność a nawet gust, uczy myśleć i wspiera zadziwienie światem. Jeśli szczególnie leży Ci na sercu właściwy rozwój Twojego dziecka, przyjdź z nim na Smykowizje.

Z uwagi na percepcję Smykowidzów i konieczność realizacji zajęć w małych grupach liczba miejsc na poszczególne spotkania jest ograniczona. Zapisy pod adresem: info@csw.art.pl lub telefonicznie: 628 12 71-73, wewn. 135. Uwaga! Zapisy są przyjmowane od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 19.00.

Więcej informacji: Anna Kierkosz, kom. 507 159 413
Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧