Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

W dniu uroczystego pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” zwiedzanie wystawy „Oddziały Łupaszki” z historykami IPN

W dniu uroczystego pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” zwiedzanie wystawy „Oddziały Łupaszki” z historykami IPN
📅 Data: niedziela, 28 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Wejście A, ul. Dewajtis 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


28 sierpnia (niedziela) A.D. 2016 godz. 12-14

Wystawa „Oddziały Łupaszki” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przy współpracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Na 22 wielkoformatowych panelach (każdy ponad 2m2) zaprezentowano szlak bojowy 5 i 6 Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych. Wystawę ilustrują liczne zdjęcia.

W dniu uroczystego pogrzebu państwowego Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK oraz Feliksa Selmanowicza - ps. "Zagończyk", dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na Bohaterach przez komunistów pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej dr Dariusz Gałaszewski i Marcin Łaszczyński zapraszają 28 sierpnia w niedzielę wszystkich chętnych w godz 12-14 do wspólnego zwiedzania wystawy "Oddziały Łupaszki".
Młodzież, która w trakcie zwiedzania poprawnie rozwiąże zadania konkursowe otrzyma komiksy z serii „Wilcze tropy” o Żołnierzach Niezłomnych.
Wszyscy zwiedzający otrzymają gadżety patriotyczne IPN.
Danuta Helena Siedzikówna ps. "Inka" urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie. Była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK, a w 1946 roku w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. 3 sierpnia 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał ją na karę śmierci.
Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk", nazwisko konspiracyjne: "Karol Szach", urodził się 6 czerwca 1904 roku w Wilnie. Był naczelnikiem II rejonu IV Okręgu Trockiego oraz dowódcą drużyny Milicji Ludowej Pasa Neutralnego. Był również sierżantem Korpusu Ochrony Pogranicza, partyzantem 3. Wileńskiej Brygady AK, zastępcą dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady AK i dowódcą 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK. Aresztowany został 17 lipca 1946 roku w Sopocie. Osadzono go w miejscowym więzieniu, a miesiąc później Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku pod przewodnictwem mjr. Adama Gajewskiego skazał go na karę śmierci, utratę praw obywatelskich i praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia. Prośba o łaskę została odrzucona.

DOBRE MIEJSCE wej. A, Galeria Krużganek, ul. Dewajtis 3, Las Bielański, Warszawa. WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: spotkanie wykład wystawa dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧