Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jan Chrystian Kamsetzer a nowy model kariery artystycznej w nowożytnej Polsce

Jan Chrystian Kamsetzer a nowy model kariery artystycznej w nowożytnej Polsce
📅 Data: środa, 30 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń" powstał jesienią 2015 r., jako nawiązanie do projektu "Oświeceniowa republika władców", autorstwa prof. Andrzeja Pieńkosa. W nowym roku akademickim 2016-2017 będziemy kontynuować wyprawę do epoki Oświecenia. Nasz cel stanowi - tak jak poprzednio - ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontek­ście kultury europejskiej.

30 listopada 2016 r. dr hab. Barbara Arciszewska wygłosi wykład p.t. "Jan Chrystian Kamsetzer a nowy model kariery artystycznej w nowożytnej Polsce"

Jan Chrystian Kamsetzer to wciąż niedoceniany rysownik, projektant i architekt, który nierzadko pozostaje nieco na marginesie narracji historii sztuki – jego twórczość przyćmiona została przez dokonania bardziej przedsiębiorczego rywala, Dominika Merliniego. Tymczasem Kamsetzer to jeden z najważniejszych artystów działających na dworze Stanisława Augusta, a co więcej – to twórca o zupełnie odmiennym przygotowaniu, ambicjach i horyzontach niż Merlini.

Droga zawodowa Kamsetzera odbiegała od dotychczasowych wzorców karier artystycznych ustanowionych w Rzeczypospolitej przez lombardzkich maestri dei laghi, jak i przez saskich architektów – inżynierów wojskowych. A wszystko dzięki jego wykształceniu akademickiemu i doświadczeniom czerpanym podczas Grand Tour.

Analiza losów Kamsetzera pozwoli na prześledzenie fundamentalnych zmian zachodzących w nowożytnej architekturze rozumianej jako profesja. Przedwczesny i dość żałosny koniec kariery Kamsetzera wskazuje, że ten znaczący artysta, pozbawiony tradycyjnego zaplecza warsztatowego czy wojskowego, nie był w stanie utrzymać się wyłącznie dzięki mecenatowi borykającego się z trudnościami finansowymi króla.XIX.

Co sprowadziło ją w latach siedemdziesiątych XVIII wieku do Polski? Kto był faktycznym „mózgiem” przedsiębiorczych działań w ich związku, Szmul czy Judyta? Co zawdzięcza jej polska kultura? Co łączyło ją z Łazienkami Królewskimi? A co z Mojżeszem Mendelssohnem? Lista pytań dotyczących Judyty z Levich Bucca Jakubowiczowej jest znacznie dłuższa – pytań o to, jakie były jej związki z Warszawą i mężczyznami, także z ostatnim polskim władcą, Stanisławem Augustem.

Zapraszamy o 18.00 do Pałacu na Wyspie!

Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧