Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wiech po żydowsku

Wiech po żydowsku
📅 Data: sobota, 10 grudnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kukiełki dla dorosłych, Blajwajs „marzący się na piersiach natury w charakterze melomana” czy Waksman, dla którego remedium na wszystkie codzienne problemy jest zabawa z jojo. Teatr Scena Lubelska 30/32 tuż przed Świętami wraca z kolejnym spektaklem opartym na opowiadaniach Stefana Wiecha Wiecheckiego o żydowskiej przedwojennej Warszawie.

Stefan Wiechecki (1896–1979), czyli Wiech, znany jest przede wszystkim jako twórca literackiej wersji gwary warszawskiej, od jego pseudonimu zwanej „wiechem”. Wskutek wojennej katastrofy miasta gwara warszawska zanikła i humoreski Wiecha stały się dla nas głównym źródłem jej znajomości. Rzadko jednak zwracano uwagę, że w przedwojennych tekstach Wiecha obecne są w istocie dwie gwary: obok „wiecha” również polszczyzna warszawskich Żydów. W swojej niezwykle obfitej twórczości z lat 30. Stefan Wiechecki – każdego tygodnia publikujący wówczas kilka drobnych opowiadań w prasie codziennej – portretował życie miasta sprzed zagłady, której nikt się nie spodziewał. Warszawscy Żydzi wraz ze swym językiem i obyczajami zajmują w tych opowiadaniach miejsce proporcjonalne do tego, jakie zajmowali w mieście, będąc w nim trzecią częścią mieszkańców.

W latach 2008 i 2011 zrealizowaliśmy na Scenie Lubelska 30/32 kolejno Wiecha na 102 i Wiecha na 103 – dwa kukiełkowe przedstawienia dla dorosłych oparte na tekstach Stefana Wiecheckiego. Zapraszamy na kolejną porcję Wiecha w wykonaniu aktorów i kukiełek – porcję najniezwyklejszą, bo tym razem to Wiech bez wiecha, za to z językiem i postaciami warszawskich Żydów. Stefan Wiechecki portretował ich z takim samym ciepłym humorem i bystrym zmysłem obserwacji, jakie znamy z jego najpopularniejszych opowiadań o panach Piecyku i Wątróbce.

Daty, godziny i miejsca spektakli:
▪ 7 grudnia (środa) godz. 19.00, Klubokawiarnia Kicia-Kocia, Al. Stanów Zjednoczonych 68
▪ 8 grudnia (czwartek) godz. 19.00, Klubokawiarnia Kicia-Kocia, Al. Stanów Zjednoczonych 68
▪ 10 grudnia (sobota) godz. 19.00, Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20 (domek fiński)
▪ 11 grudnia (niedziela) godz. 18.00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Założony przez Dariusza Kunowskiego teatr Scena Lubelska 30/32 działa od 2005 roku. Przygotowaliśmy dotychczas piętnaście autorskich przedstawień, w tym trzy dla dzieci, i zagraliśmy kilkaset spektakli. Gościliśmy też na naszej scenie wielu innych artystów teatru, muzyków i tancerzy oraz animowaliśmy wydarzenia kulturalne skierowane do lokalnej społeczności.

Wiech po żydowsku
kukiełkowy spektakl dla dorosłych według opowiadań Stefana Wiecheckiego
reżyseria i scenografia: Dariusz Kunowski
adaptacja tekstu: Dariusz Kunowski, Piotr Herbich
aktorzy: Andrzej Bocian, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska
muzyka: Katarzyna Szurman, Katarzyna Żytomirska
grafika: Zofia Herbich
tekst w programie: Piotr Herbich

WSTĘP WOLNY!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱