Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

SZALONA GALERIA - ostatni dzień trwania wystawy

📅 Data: niedziela, 08 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Szalona Galeria to mobilne centrum kultury, zainicjowane przez projektanta Jakuba de Barbaro oraz dwójkę artystów – Agnieszkę Polską i Janka Simona, które w lipcu i sierpniu 2016 roku przejechało przez Polskę, zatrzymując się w małych miejscowościach.
Zawierało ono księgarnię, kino plenerowe oraz podróżującą wystawę sztuki współczesnej. Przemieszczając się po różnych regionach Polski, Szalona Galeria zatrzymała się na kilka dni w ośmiu miejscowościach, takich jak Lipce Reymontowskie, Bojadła, Chełmek czy Reszel. Od 10 listopada do 8 stycznia wystawę dokumentującą podróż Szalonej Galerii będzie można obejrzeć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Nazwa “Szalona Galeria” nawiązuje do dorobku Mariana Minicha, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1935 – 1965, który w trakcie swojej kadencji zrealizował unikalny projekt objazdowych wystaw reprodukcji malarstwa. Wystawy te skierowane do mieszkańców wsi często wieszane były bezpośrednio na płotach i budynkach gospodarczych.

Szalona Galeria powstała jako odpowiedź na brak dostępu do kultury współczesnej dużej części polskiego społeczeństwa. Liczne błędy edukacji kulturalnej, deprecjonowanie roli artysty w społeczeństwie oraz centralizacja instytucji kultury sprawiły, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek zostali w wielu przypadkach wykluczeni z obiegu kultury współczesnej. Objazdowe centrum kultury stanowiło próbę nawiązania kontaktu pomiędzy artystami, filmowcami i teoretykami a osobami spoza dużych miast.

Do udziału w wystawie Szalonej Galerii zaproszeni zostali wybitni polscy twórcy, prezentujący szeroki wachlarz postaw i estetyk. Wspólnym mianownikiem pokazywanych prac jest idea „możliwości przemiany rzeczywistości“. Na przekór dyskursowi od wielu lat dominującemu na polskiej scenie artystycznej, wystawa nie opiera się na sztuce krytycznej, ale raczej jest próbą zdefiniowania nowego, innego modelu polityczności w sztuce. Narracja pokazu zbudowana została wokół prac sugerujących możliwość istnienia systemów alternatywnych do zastanych, nie zaś na krytyce systemu istniejącego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę