Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Grochów został włączony w granice administracyjne Warszawy 8 kwietnia 1916 r., jego historia jest jednak o wiele starsza, tak jak dużo starsze są jego związki ze stolicą. Początki osady sięgają czasów, gdy na mapach Mazowsza próżno było szukać syreniego grodu, chociaż to właśnie późniejsza lokacja pobliskiej Warszawy przesądziła o niezwykle dynamicznym rozwoju Grochowa. Zawiłości historii sprawiły jednak, że bliskość dużego miasta, która była powodem wzrostu znaczenia tej skromnej wsi na prawym brzegu Wisły, wkrótce miała się Grochowowi odbić czkawką. Jego strategiczna lokalizacja spowodowała, że od zawsze stanowił przedmurze Warszawy i to w jego sąsiedztwie ważyły się losy miasta. Będąc areną działań militarnych prowadzonych na dużą skalę, był również świadkiem wielkich dramatów. Regres cywilizacyjny zatrzymało dopiero pojawienie się tutaj wielkiego przemysłu, ale kiedy Grochów stał się integralną częścią stolicy, bliższy był mu jednak status wiejskiej osady niż pełnokrwistej dzielnicy wielkiego miasta. A jak jest dzisiaj? To właśnie sprawdzimy podczas spaceru po tym niezwykle ciekawym fragmencie Warszawy. Szukając historycznych reliktów przedwojennego Grochowa, dowiecie się również m.in.:
– w którym budynku działało „kino z błędem”,
– gdzie znajduje się najstarszy w stolicy pomnik robotniczego trudu,
– w którym miejscu można natrafić na święte drzewo,
– jak wygląda pałac bezrobotnych,
– w jakim stanie znajduje się dziś mała architektura wielkiego architekta,
– gdzie można znaleźć najmłodszy z XVIII-wiecznych pałaców Warszawy,
– jaka jest historia ozdobnej bramy prowadzącej na teren dawnego końskiego targu,
– gdzie mógł stanąć Pałac Kultury i Nauki,
– gdzie nocowali komandosi.
To oczywiście tylko znikoma część atrakcji. Więcej na spacerze, który odbędzie się w sobotę 29 kwietnia . Spotykamy się przed urzędem dzielnicy Praga-Południe (ul. Grochowska 274) o godzinie 15:00. Spacer nie powinien potrwać dłużej niż dwie godziny. Wstęp jest darmowy, ale miłym dla ciała i ducha napiwkiem przewodnik nie pogardzi. Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski i twórca portalu „Butem po Wawie”.
Na spacer zaprasza grupa „Aktywni +”, która powstała po to, by zrzeszać ludzi pragnących aktywnie spędzać wolny czas.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Południe lub w kategoriach:
spacer
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie