Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Powaga i humor - prace dawnych artystów w DESA Unicum

Powaga i humor - prace dawnych artystów w DESA Unicum
📅 Data: czwartek, 11 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Uporządkowany widok paryskiego Montmartre'u czy scena rodzajowa z przerażonym diabłem uciekającym przed krzepką chłopką? Pracom dawnych artystów nie brakuje dostojeństwa, ale i humoru, o czym można się przekonać na wystawie przedaukcujnej w DESA Unicum. W ramach cyklu Art Outlet można nabyć prace uznanych artystów w wyjątkowo przystępnych cenach.

„Ogromnie interesuje mnie architektura, zagadnienia perspektywy i rozwiązań przestrzennych. Nic dziwnego, przez tyle lat żyłam i współpracowałam z kubistą” – mówiła Alicja Halicka. Jej „Widok na Montmartre i Sacre-Couer” (cena wywoławcza: 22000 zł) w pełni potwierdza te słowa. Położona na wzgórzu paryska dzielnica, której malownicze zaułki zachęcają do spacerów, kojarzona była ze środowiskiem artystycznej bohemy, kabaretami i skandalem. Tymczasem na obrazie polskiej malarki jawi się jako zbiór uporządkowanych kubików o regularnych liniach, bez najmniejszej nawet sugestii artystycznego indywidualizmu ich lokatorów. Krajobraz spowija zielonkawa łuna, a zakochana para na pierwszym planie jest ostatnim elementem, który zauważa widz, ze zdumieniem orientując się, że przecież te wszystkie schludnie rozplanowane budynki są pełne życia.

Jednym z bardziej figlarnych dzieł w ofercie aukcyjnej jest bez wątpienia dziewiętnastowieczne „Przepędzenie diabła” nieznanego autora z ceną wywoławczą 3500 zł. Dziarska kobieta w prostym stroju chwyciła za rogi czarta i właśnie szykuje się do zadania mu ciosu, trudno powiedzieć – zmiotką czy kropidłem z wodą święconą. Diabeł wznosi ręce w błagalnym geście, a na jego twarzy maluje się przerażenie, jednak zacięta mina chłopki jednoznacznie świadczy o tym, że nie zamierza okazać litości. Scena nawiązuje do ludowej tradycji przedstawiania piekielnego wysłannika jako postaci, która nie jest do końca zła, a wręcz okazuje się bezradna w konfrontacji ze sprytniejszym od niej człowiekiem. W XIX stuleciu, gdy niezawodne, elektryczne światło dopiero zaczynało rozpraszać ciemności, koncept potężnych, nieczystych mocy wciąż budził duży lęk. Humorystyczne podejście do tematu, jak choćby rubaszne przedstawienia diabła w sztuce, pomagało z odwagą stawić mu czoła. W Na aukcji pojawią się także obrazy m.in. Jana Styki, Henryka Haydena, Wlastimila Hofmana, czy Ignacego Zygmuntowicza. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Art Outlet: Sztuka Dawna: 11 maja 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 25 kwietnia - 11 maja 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️