Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Anin (poza trzewia Lewiatana)

Anin (poza trzewia Lewiatana)
📅 Data: sobota, 03 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wawer

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warto wiedzieć gdzie mieszkamy, warto poznać okolicę w której żyjemy. Warto też poznać nie tylko miejsce zamieszkania, ale również inne ciekawe miejsca w pobliżu, choć może troszeczkę dalej. W najbliższe sobotnie popołudnie jest ku temu okazja bo 3 czerwca (w sobotę), o godz. 15:00 Praska Ferajna organizuje Wycieczkę PIESZĄ w Aninie: pod hasłem „poza trzewia Lewiatana*”

Anin powstał na dawnych terenach dóbr wilanowskich hrabiego Ksawerego Branickiego, rozparcelowanych częściowo jeszcze przed I wojną światową. Nazwa osiedla pochodzi od imienia żony Branickiego - Anny.
Zaprojektowany na początku XX wieku jako miasto-ogród, najbliżej Warszawy położony spośród letnisk linii otwockiej, wkrótce stał się popularnym miejscem zamieszkania. Na wycieczce zobaczymy gdzie mieszkał Tuwim, Gałczyński, czy Piotr Jaroszewicz. Andrzej Wajda kręcił w nim „Kronikę Wypadków Miłosnych”, była też w nim filmowana apteka z serialu „Klan”. Na wycieczce będzie okazja by przekonać się czym różni się styl świdermajer od stylu zakopiańskiego oraz zobaczyć dużo innej, ciekawej architektury willowej.

Początek wycieczki: peron przystanku kolejowego Anin
Przewodnik: Karol Bulski
Wycieczka nie jest biletowana, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek.

*Lewiatan, potwór morski, wspominany w kilku miejscach w Starym Testamencie, w legendach i literaturze. Również  jedno z przedstawień chaosu, w wymiarze symbolicznym. Często pojawia się w tytułach dzieł poświęconych degradującemu charakterowi państwa lub miasta. W rozumieniu autorów tych dzieł – „Trzewia Lewiatana” to np. wewnętrzna, chaotyczna struktura miasta. Strukturę taką można próbować uporządkować np. za pomocą idei miasta-ogrodu. Idea miasta-ogrodu i jej realizacje w XX wieku zmieniły oblicze Zachodu w takim samym stopniu, w jakim przyczyniły się do tego równouprawnienie obywateli i powszechna edukacja. Posiadanie własnego domu i związane z tym poczucie suwerenności przestało być przywilejem elit, jest dzisiaj powszechnym prawem, dostępnym sporej części społeczeństwa i obiektem kultury popularnej. W tym znaczeniu idea miasta-ogrodu należy do wielkich tematów XX wieku, które skłaniają do refleksji nad kondycją europejskiej cywilizacji i prowokują pytania o jej cechy istotne.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧