Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Z widokiem na Fort (Fort VIII)

Z widokiem na Fort (Fort VIII)

reklama
📅 Data: niedziela, 11 czerwca 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów
   udostępnij tweetnij wykop
Zlokalizowany w samym sercu Służewa, pomiędzy ulicami Nowoursynowską, Chłapowskiego, Rosoła i Doliną Służewiecką Fort VIII „Służew" to dziesiąty fort pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa. Zajmujący powierzchnię ponad 26 ha został zbudowany w latach 80-tych XIX w. na wzniesieniu pomiędzy Skarpą Wiślaną a doliną Potoku Służewieckiego.

W swoim pierwotnym charakterze, Fort posiadał dwa wały: jeden dla piechoty, drugi dla artylerii. Nie było to zbyt nowoczesne rozwiązanie (dwa wały czyniły fort zbyt wysokim i dobrze widzialnym przez wroga), dlatego już po dwóch latach od wzniesienia przystąpiono do jego modernizacji. Kolejne zmiany obejmowały wzmacnianie jego konstrukcji, dobudowę magazynów amunicyjnych, pomieszczeń dla wojska czy stajni.

Niekompletnie przeprowadzona latem 1913 r. akcja likwidacji Twierdzy Warszawa sprawiła, iż do dnia dzisiejszego zachowany został wał fortu wraz z rowem fortecznym oraz koszary szyjowe. Niezwykle ciekawie prezentują się także ceglane gzymsy kazamat koszar.

Spotkanie na ul. Nowoursynowskiej (róg ul. Arbuzowej)

Realizowany od kilku lat na Ursynowie cykl spacerów pn. Od pałacyków na skarpie po wielką płytę ! to projekt fundacji „Hereditas”, która na organizację tego przedsięwzięcia również w 2017 r. otrzymała dotację celową z budżetu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę