Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968

Czechosłowacki dizajn. Od Expo 1958 do inwazji 1968
📅 Data: czwartek, 22 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czechosłowacki dizajn wspiął się na swoje wyżyny w dekadzie tuż po sukcesie na Expo 1958 w Brukseli. Styl „brukselski“ zapanował w całej Czechosłowacji, przenikał także do innych krajów i inspirował zagranicznych twórców. Wystawa – autorski projekt ołomunieckiego kolekcjonera Jana Jeništy, przygotowany dla Czeskiego Centrum – zaprezentuje polskiej publiczności piękno i uniwersalność tego stylu, który powstał w ograniczonych warunkach gospodarki socjalistycznej.

Czechosłowacka ekspozycja na wystawie światowej w Brukseli miała zaprezentować styl życia zwykłych Czechów i Słowaków. Dzieliła się na główne części zatytułowane Praca – Odpoczynek – Kultura. Warszawska wystawa stara się nawiązać do tego podziału. Wystawę rozpoczyna pokaz czechosłowackiego pawilonu na Expo 1958, po którym następują fragmenty tematyczne: Przemysł, Mieszkanie, Moda, Kultura. Wystawę ramuje oś czasowa, prezentująca najważniejsze wydarzenia lat 1958-1968.

Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje widzom skarby czechosłowackiego wzornictwa. Można na niej znaleźć twórczość graficzną (okładki książek, czasopisma, koperty płyt gramofonowych), fenomen szkła prasowanego, dizajn przemysłowy od naczyń kuchennych po plastikowe krzesła tramwajowe projektu Miroslava Navrátila, meble i wyposażenie mieszkania (telefon nazywany „trumną“, żelazko ETA 212 i suszarkę do włosów, wytwarzaną przez niemal 40 lat), a także ulubione plastikowe zabawki projektu Libuše Niklovej. Zwiedzający mogą chwilę odetchnąć w wygodnie wyposażonym brukselskim pokoiku i przekartkować czasopisma z epoki. Wystawa oferuje także wgląd w czechosłowacką kulturę lat 60. Pojawi się na niej słynne trio wokalne The Golden Kids, ale także plakaty do filmów czeskiej Nowej Fali czy książki autorów zakazanych po roku 1968, w tym pierwsze wydania Żartu Milana Kundery i Perełek na dnie Bohumila Hrabala.

Projekt stanowi nawiązanie do wcześniejszych polsko-czeskich wystaw Wojna i Pokój, Dohnat a předehnat oraz Bruselas en Praga, Picasso en Varsovia, prezentowanych w ostatnich latach w Polsce, Czechach i Hiszpanii.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez całe lato, od 22 czerwca do 1 października 2017.

Organizatorami wystawy są Jan Jeništa, Dom Spotkań z Historią i Czeskie Centrum. Projekt został objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧