Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Piano Bar Studio: Krzysztof Dys

Piano Bar Studio: Krzysztof Dys
📅 Data: czwartek, 07 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, barStudio, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PIANO BAR STUDIO

Krzysztof Dys - rocznik 1982, polski pianista, improwizator. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego.

Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej – 2007: III nagroda, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France – jak i muzyki jazzowej – 2006: II nagroda, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland; 2006: Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław.

W tej chwili współpracuje z awangardowym klarnecistą, laureatem Paszportu Polityki Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z Wacław Zimpel Quartet nagrał również doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Od 2016 roku Dys współtworzy nowy skład Adama Bałdycha – Adam Bałdych Sekstet.

Krzysztof Dys współpracuje także z trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). W roku 2014 prestiżowe wydawnictwo DUX wydało ich kolejny wspólny album „Maciejewski Variations”. Krzysztofa Dysa słychać także w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi. Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów i szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską i razem z nią współtworzy projekt „Kołysanki na wieczny sen”, który w 2012 roku został uwieczniony na płycie. W roku 2015 na zaproszenie festiwalu Tzadik stworzył solowy recital poświęcony muzyce Mordechaja Gebirtiga. W tej chwili najbliższe jego sercu jest Krzysztof Dys Trio, które w 2016 roku wydało płytę „toys”.

-----

Cykliczne i zupełnie niezobowiązujące spotkania z pianistami zaczęły się późną jesienią albo wczesną wiosną. Nie pamiętamy do końca kiedy, bo to już było wiele tygodni temu, a u nas każdy tydzień przynosi tyle atrakcji, że człowiek bez notesu gubi się bezpowrotnie.

Czujemy, że jak zabraknie kalendarzy w google'u i facebooku to będziemy w ciemnej dupie. Ale nie o upadku cywilizacji 2.0 miało być a o piciu wódki przy pianinie. A właściwie o graniu na pianinie miało być a wódka sama się skojarzyła.

No więc, jak już zaczęliśmy Was namawiać na lekkie w formie i bogate w treści spotkania z pianistami, to pomyśleliśmy, że byśmy bardzo chcieli przygotować na lato specjalną edycję cyklu, która spowoduje, że mimo możliwie jesiennej aury, lżej nam będzie na sercu i łatwiej będzie znieść, że ktoś bliski wyjechał na urlop dewizowy, a my siedzimy w Warszawie i przyglądamy się miesięcznicom na Krakowskim. Ale nie bójcie się. Nie o polityce będzie, tylko o pianinie. I o magii płynącej z gastronomii rozrywkowej.

Chcemy Wam powiedzieć, że wiemy dobrze, że WSZYSTKO JUŻ BYŁO. Coś było. I potem się kończyło. I wszystko potem było inaczej. A po potem to „inaczej" też się kończyło i znowu było inaczej a często tak, jak już było wcześniej. I jak kiedyś było, tak jak teraz jest, to upust niepotrzebnym emocjom i ukojenie w sercu przynosiły mieszkankom i mieszkańcom Warszawy knajpy, klubokawiarnie i rozmaite speluny.

I w tych wyjątkowych miejscach czasami stały instrumenty, na których ku powszechnej uciesze grali wybitni muzycy. Znając zasadę powtarzalności rzeczywistości, przy równoległej regule niezmienności charakteru ludzkiego, wracamy do sprawdzonych pomysłów tworzenia azylu od świata pełnego niepokojów i niepotrzebnych historycznych analogii.
Zapraszamy Was na cykliczne spotkania z wybitnymi muzykami. Muzykami grającymi na pianinie.

Bądźcie w tym z nami. A świat po nieuchronnym resecie, na powrót się chwilowo uspokoi.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧