Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa Šestsil + koncert Jakuba Adamca

Wystawa Šestsil + koncert Jakuba Adamca
📅 Data: piątek, 01 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


ŠESTSIL

Artyści: Karolina Breguła, Grzegorz Kozera, Jan Mioduszewski, Marta Paciejewska, Iza Rogucka, Zo
Kurator: Grzegorz Kozera
Współpraca: Julia Harasimowicz
Wystawa pod patronatem Czeskie Centrum Warszawa

Wystawa jest świadectwem zainteresowań artystów czeskim surrealizmem i wynikiem wizyty studyjnej w Pradze 29 listopada–3 grudnia 2016 roku. Oprócz bezpośredniego kontaktu z pracami czołowych przedstawicieli kierunku w kolekcjach muzealnych wyprawa miała na celu doświadczenie wyjątkowej atmosfery miasta, w której powstawały.

Choć oficjalnie Skupina Surrealistů v ČSR [Grupa Surrealistów w Republice Czechosłowackiej] została założona 21 marca 1934 roku w Pradze, jej powstanie poprzedzały inne interesujące lokalne zjawiska artystyczne, a głównie istniejący w latach dwudziestych XX wieku kierunek literacki poetyzm. Wywarł on w tamtym czasie ogromny wpływ na liczne formy ekspresji, także wizualnej, utorował też drogę surrealizmowi. Czołowym jego przedstawicielem było powstałe w 1920 roku stowarzyszenie artystyczne Devětsil (dziewięćsił, lepiężnik). Tytuł wystawy w MPZ to skutek transformacji: dziewięćsił zmienił się w sześćsiła (czeskie: šestsil) z powodu liczby zaproszonych artystów. Grupa surrealistów była bardzo zróżnicowaną formacją artystyczną. Wybór twórców biorących udział w pokazie służyć miał osiągnięciu podobnej interdyscyplinarności, lecz w obecnym projekcie przeważają jednak artystki.

Ekspozycja jest efektem subiektywnego spojrzenia polskich współczesnych artystów na awangardową twórczość czeskich sąsiadów. Tak jak czescy surrealiści nie kopiowali bezrefleksyjnie surrealistów francuskich, również zaproszeni artyści nie powielają dosłownie praskich rozwiązań, lecz wchodzą z nimi w dialog twórczy. Wierzymy jednak, że podjęta próba, urzeczywistniony „czeski sen”, przyczyni się do nadrobienia wszystkich przespanych lat w kontaktach z tym środowiskiem i pobudzi do dalszych badań surrealistycznego fenomenu.

WYSTAWA TRWA 02.09-29.10.2017

-----

PODCZAS OTWARCIA ZAGRA JAKUB ADAMEC

Jakub Adamec (CZ) „Signal WOW. CAPTCHA style. Potwierdź swoje człowieczeństwo. Każdego dnia”.
Swoją muzykę określa: „Niepokój, pobudzenie, ale również momenty zen i harmonii. Piękno i hałas. Ostre spojrzenie i halucynacje i zatrucie”. Adamec to połowa czeskiego apokaliptycznego duetu I Love 69 Popgejů. W Miejscu Projektów Zachęty zagra materiał pochodzący głównie z jego solowej płyty Are You Human? Confirmed. Album ten ukazał się kilka miesięcy temu w wyniku czesko-polskiej współpracy wytwórni Mik Musik, BDTA i Flesh & Brain.

Jakub Adamec przez kilka ostatnich lat mieszkał w Polsce, gdzie zajmował się projektami kulturalnymi, m.in. w Czeskim Centrum w Warszawie. Obecnie jest kuratorem i dyrektorem programowym w galerii PLATO w Ostrawie. Współpracuje głownie z polskimi i czeskimi artystami. Jest twórcą działającym na różnych polach sztuki, psychodeliczną, postpopową magmą na granicy notorycznego wybuchu. Bardzo odważny i dość radykalny, bezkompromisowo broni swojej wizji świata.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter