Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Spotkanie z Martą Lipińską

Spotkanie z Martą Lipińską

reklama
📅 Data: czwartek, 14 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Dzielnica Bielany, ul. Żeromskiego 29 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


"Gra bez przerwy od pięćdziesięciu lat. Kilkanaście filmów: "Lalka", "Nad Niemnem", "Dolina Issy", "Nigdy w życiu". Dziesiątki postaci na scenie. Kiedyś marzyła o Lady Makbet, widziała w niej nie tylko żądną zemsty morderczynię. Dziś bardziej ciekawią ją współczesne kobiety (...)"

Marta Lipińska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1962. W tym samym roku otrzymała angaż do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie gra do dzisiaj. Sukcesy artystyczne odnosiła już od początku swojej kariery, bowiem już jej debiutancka rola Iriny w spektaklu "Trzy siostry" Czechowa w reżyserii Erwina Axera, po premierze 22 lutego 1963 roku, została wyróżniona nagrodą dla młodych aktorów na Festiwalu w Katowicach. Występowała także na scenie Teatru Scena Prezentacje w Warszawie (1991-1993).

Jeszcze jako studentka szkoły teatralnej debiutowała na kinowym ekranie rolą nieszczęśliwej "pacjentki" pseudolekarza i hochsztaplerki medium u Stanisława Różewicza w "Głos z tamtego świata" (1962). Potem raz jeszcze pojawiła się w filmie Różewicza pt. "Piekło i niebo" (1966) jako anioł stróż Piotrusia. Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: "Salto" (1965) w roli intrygującej Heleny i "Dolina Issy" (1982) jako Tekla Dilbinowa z Surkontów, matka Tomaszka. Szerokiej widowni stała się znana z ról w filmach i serialach będących adaptacjami literackich, jak choćby pani Heleny Stawskiej z serialu "Lalka" (1977) i z roli cierpiącej na zaburzenia osobowości, ale pełnej wyższych aspiracji i poetyckich nadziei żony ciężko pracującego właściciela majątku ziemskiego z serialu i filmu kinowego "Nad Niemnem" (1986). W sitcomie "Miodowe lata" (1998-2003) zagrała złośliwą teściową Zofię, matkę Aliny. W filmach na podstawie scenariusza Katarzyny Grocholi – "Nigdy w życiu!" (2004) i "Ja wam pokażę!" (2005) – Lipińska i Krzysztof Kowalewski wystąpili jako rodzice Judyty.
Na deskach Teatru współczesnego zagrała wiele znaczących ról. Obecnie możemy ją oglądać w spektaklu "Lepiej już było" w reż. Wojciecha Adamczyka.

Polecamy lekturę tekstu o Marcie Lipińskiej: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę