Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

TADEUSZ KOŚCIUSZKO - CZŁOWIEK IDEI

TADEUSZ KOŚCIUSZKO - CZŁOWIEK IDEI

reklama
📅 Data: niedziela, 10 września 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście 66 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to tytuł wystawy plenerowej przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można obejrzeć od 10 do 30 września 2017 roku w Warszawie. Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki.

Wystawa jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami.
Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.
Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie prezentowana w specjalnie zaaranżowanym pawilonie – instalacji na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (przy pl. Zamkowym) przez trzy tygodnie września (10-30.09.2017).
Ekspozycja przybliży sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum chce pokazać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
„Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych William Henry Harrison. Miał rację. Kościuszko – jeden z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. – do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni nie tylko Polaków, ale także europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych.
Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, czynna całą dobę.
Szkołom proponujemy oprowadzania z kartą pracy oraz spacery śladami insurekcji kościuszkowskiej, kończące się na wystawie. Spotkania edukacyjne są dostępne od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 12.00.
23 września o godz. 11.00 zapraszamy na rodzinny spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej, natomiast o godz. 13.00 odbędzie się spacer dla dorosłych.
Na oprowadzania i spacery obowiązują zapisy pod adresem [email protected] lub tel. 22 211 90 49, zapisy rozpoczną się 4 września 2017 r.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” będzie miała równoległą premierę w formie plenerowej na Krakowskim Przedmieściu oraz w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (link.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.
Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.
Współpraca: Tramwaje Warszawskie.
Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat.
Współpraca przy koncepcji wystawy: Michał Bąk, Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł.
Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project. MUZHP.PL

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci spacer wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę