Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

FOKUS Indie / Festiwal Skrzyżowanie Kultur

FOKUS Indie / Festiwal Skrzyżowanie Kultur
📅 Data: poniedziałek, 25 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak co roku Organizatorzy Festiwalu próbują przybliżyć jego uczestnikom - poprzez muzyczne i kulturalno-społeczne pozycje w programie - kolejne zakątki świata. Podczas tegorocznej edycji na świeczniku znalazły się Indie i Kolumbia. W programie bloku indyjskiego znalazły się panel dyskusyjny oraz warsztaty muzyki i śpiewu karnatyckiego.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja pod adresem: biuro@festival.warszawa.pl.

17:30-19:00 – panel dyskusyjny „Czy indyjska mozaika religijna się sprawdziła?”
Debata z udziałem ekspertów z Katedry Azji Południowej, Wydział Orientalistyczny UW: prof. dr hab. Danutą Stasik, dr Jakubem Wilanowskim-Hilchenem, dr Michałem Panasiukiem, dr hab. Piotrem Balcerowiczem.

Kulturowy obszar Indii, czyli obecnie kraje Azji Południowej – m.in. Indie, Pakistan, Bangladesz – to od tysiącleci niezwykła mozaika języków, kultur, grup etnicznych i religii. Naukowcy z czołowego w Polsce ośrodka zajmującego się Orientem i Azją Południową będą dyskutowali o przenikaniu się na przestrzeni dziejów różnych religii i kultur w Indiach i Pakistanie oraz ich koegzystencji. Przybliżą również początki muzyki północno-indyjskiej będącej wynikiem symbiozy kulturowej, a także genezę znanych indyjskich instrumentów muzycznych. W trakcie debaty goście porozmawiają również o wyłanianiu się istotnych nurtów muzyczno-religijnych – np. kawwali (qawwali), gazale (ghazal), bhadżany (bhajan) – w Indiach i o natchnionych, ‘szalonych’ poetach-mistykach (m.in. Kabir, Guru Nanak, Satja Pir). Czyli po prostu: czy Indie w stylu ‘multi-kulti’ to tykająca bomba?

19:30-21:00 – warsztaty muzyki i śpiewu karnatyckiego prowadzony przez Ranjani & Gayatri - słynny siostrzany duet.

Karnatik jest systemem muzyki klasycznej związanej z i Indiami południowym. Ewoluował od starożytnych tradycji hinduistycznych. Karnatik różni się od systemu hindustani, związanego z tradycjami muzycznymi Indii północnych. Ten ostatni przez wieki pozostawał pod dużym wpływem muzyki perskiej. Podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce karnatik jest ludzki głos. Większość muzyki Południa pisze się do śpiewania, a nawet jeśli wykonywana jest forma instrumentalna to musi wzorować się ona na stylistyce wokalnej. Bardzo ważną rolę odgrywa tu kompozycja, która jest dużo skromniej ubogacana improwizacją niż to się czyni w tradycji hindustani. Muzyka karnatycka jest zazwyczaj wykonywana przez niewielki zespół, składający się z głównego wykonawcy (zazwyczaj wokalisty), akompaniamentu melodycznego (zwykle skrzypiec), akompaniamentu rytmicznego (zwykle mridangam) oraz tambury, która brzmi jak burdon przez cały utwór. Wokaliści bogato ornamentują melodie kompozycji. Stosują ogromną paletę ozdobników oraz mikrotony –„śruti”. Często po zaśpiewaniu melodii głównej, wokalista improwizuje lub stosuje technikę wariacyjną używając przy tym tzw. „tana”, które służą do popisów wirtuozowskich uwypuklających talent i umiejętności solisty.

ORGANIZATOR: Stołeczna Estrada, Miasto Stołeczne Warszawa

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧