Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu „ eXistenZ” D. Cronenberga oraz panel dyskusyjny

Pokaz filmu „ eXistenZ” D. Cronenberga oraz panel dyskusyjny
📅 Data: niedziela, 10 grudnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria XX1, Al. Jana Pawła II 36 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Pokaz filmu „ eXistenZ” D. Cronenberga oraz panel dyskusyjny z udziałem: Edwina Bendyka, Ludwiki Mastalerz i Iwo Zmyślonego.
Wybitny krytyk filmowy Roger Ebert stwierdził kiedyś, iż gra komputerowa nie może być dziełem sztuki, gdyż nie posiada autora, który od początku do końca panowałby nad przebiegiem fabuły. Możliwość otwarcia się na mniej lub bardziej świadome wybory gracza zaburza usankcjonowaną przez lata relację między aktywnym twórcą i pasywnym odbiorcą. Odnosi się to nie tylko do gier, ale i szerzej rozumianej kultury cyfrowej, której podstawę stanowi możliwość interakcji. Owa relacja i jej nowe odmiany stanie się dla nas punktem wyjścia do omówienia rozmaitych kwestii problematycznych, pojawiających się na styku sztuki i współczesnych mediów cyfrowych.

Film Davida Cronenberga dzieje się w niedalekiej przyszłości, kiedy to ma miejsce premiera nowej, niezwykle zaawansowanej gry konsolowej. Oferowane przez nią doznania są bardziej rzeczywiste niż kiedykolwiek, a uczestnictwo w niej wymaga nie tylko zaangażowania umysłu, ale też ciała. W tle toczy się brutalny społeczny konflikt „realistów” z twórcami gier... W swoim prawie dwudziestoletnim filmie Cronenberg stworzył wizję gry, która przekracza granice technologii, wchodząc w obszar organiczny – konsola jest tworem biotechnologicznym, bezpośrednio ingerującym w ciało gracza, co wzmacnia jego doznania i jeszcze bardziej zaciera granicę między realnym i symulowanym. Gracz musi się ustosunkować nie tylko wobec wykreowanej dla niego rzeczywistości, ale też wobec własnego awatara, nad którym teoretycznie sprawuje kontrolę, ale który wykazuje jednak pewne elementy autonomii, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację uczestnika tego typu kultury.

W czasie debaty, która odbędzie się po projekcji, spróbujemy zastanowić się nad aktualnością diagnoz stawianych przez Cronenberga, poddając refleksji potencjał artystyczny mediów cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem relacji jakie zachodzą między odbiorcą i autorem, którego status staje się problematyczny, a przynajmniej domaga się przedefiniowania.

WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę